Hlavní stránka > Archiv článků > Ing. Tomáš Přibyl nás seznámil s divokým příběhem kosmického teleskopu a co nás čeká příště?

Ing. Tomáš Přibyl nás seznámil s divokým příběhem kosmického teleskopu a co nás čeká příště?

Banner - Divoký příběh kosmického teleskopu

Je to již neuvěřitelné čtvrt století, kdy byl pomocí raketoplánu umístěn na oběžnou dráhu Hubbleův kosmický teleskop (HST). Skvělé zařízení, které je i po těchto mnoha letech nejproduktivnějším přístrojem NASA, avšak jehož začátky byly plné vážných problémů a jejich řešení jsou dobrodružstvím samy o sobě. Ing. Tomáš Přibyl nás ve své tradičně strhující přednášce seznámil s historií tohoto dalekohledu i s projekty, které mu předcházely. HST se nakonec stal součástí flotily celkem čtyř astronomických observatoří, které pokrývaly prakticky celé elektromagnetické spektrum neviditelné z povrchu Země. Vedle konstrukce a výroby hlavních komponent HST se věnoval též klíčové otázce způsobu přenosu naměřených dat z HST na Zemi. Mimochodem, technologie vyvinuté pro HST znamenaly rovněž zásadní posun v lékařství, konkrétně v diagnostice a léčbě některých druhů rakoviny. Ing. Přibyl se zmínil o problému s tryskou raketoplánu při startu HST do vesmíru i o téměř fatálních vadách hlavního zrcadla a solárních panelů, které se projevily až po spuštění HST ve vesmíru. Při jejich nápravě, během servisní mise, musel být astronaut svým kolegou držen ve skafandru svým kolegou za nohy a v hamatných rukavicích pracovat uvnitř HST ve tmě zcela po paměti. Byla to jedna z nejnáročnějších misí v celé historii kosmonautiky. Dnes je HST již zcela jiným zařízením, než v době svého vzniku. Pracuje perfektně a spolehlivě a dodává vědcům jedinečná data. Ing. Přibyl obohatil přednášku také svým osobním příběhem, jak se nakonec až na podruhé dostal i s rodinou na start raketoplánu Atlantis, který podnikl jednu ze servisních misí k HST. V současnosti prakticky veškeré finanční prostředky NASA investuje do přípravy Webbova kosmického teleskopu, který se stane více než důstojným následovníkem HST. Na přednáškách ing. Přibyla je neobyčejně cenné, že spoustu pikantností a zajímavostí má tak říkajíc z první ruky, protože se osobně přátelí s mnoha astronauty, kteří létali přímo k HST. Navíc má dar zasvěceně a přitom velmi poutavě se se svými zážitky a zkušenostmi podělit. Kosmonautika je v jeho podání jedno obrovské dobrodružství.

Přednáška Ing. Tomáše Přibyla

Přednáška ing. Tomáše Přibyla

 

Tomáš a Marek Přibylové

Ing. Tomáš Přibyl a jeho syn Marek

 

A co nás čeká příště?

Už ve čtvrtek 17. prosince proběhne na naší hvězdárně předvánoční přednáška „SEEING ANEB KDYŽ HVĚZDY V ZIMĚ JISKŘÍ“, kterou přednese velice talentovaný mladý prostějovský astronom Jakub Kolář. Jakub navštěvuje Reálné gymnázium v Prostějově a v rámci své středoškolské odborné činnosti vypracoval velice zajímavou práci týkající se podstaty „mihotání“ hvězd na nebi. Tato práce je velmi cenná také z praktického hlediska, protože nám může dát odpovědi například na otázku, jaké maximální zvětšení dalekohledů má vůbec smysl na naší prostějovské hvězdárně používat. Astronomové sice neklid ovzduší nad našimi hlavami zrovna v lásce nemají a snaží se vymyslet metody jak jej potlačit, ale současně tento jev propůjčuje hvězdné obloze neobyčejný půvab a krásu, kterou ocení snad každý, kdo za bezměsíčné noci vzhlédne vzhůru k temnému nebi. A v zimě, když přejde studená fronta, můžete mít pocit, že hvězdy nad našimi hlavami doslova jiskří.

Jakub Kolář

Jakub Kolář

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
http://www.hvezdarnapv.cz/
http://www.hvezdarnapv.cz/divoky-pribeh-kosmickeho-teleskopu
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému