Hlavní stránka > Archiv článků > Jaká byla exkurze do Kunovic

Jaká byla exkurze do Kunovic

LET Kunovice

K 55. výročí letu Jurije Alexejeviče Gagarina do kosmu jsme uspořádali exkurzi do leteckého muzea v Kunovicích a do výrobního závodu společnosti Aircraft Industries / LET Kunovice, jediného českého výrobce dopravních letounů. Kosmodrom sice v naší republice nemáme, ale Jurij Gagarin byl povoláním letec a je možné, že k tréninkovým účelům využíval mimo jiné i větroň Blaník, který se v této továrně rovněž vyráběl. V šedesátých letech navštívil zdejší závod inkognito také geniální tvůrce raket Sergej Koroljov.

Sraz byl v pátek 15. 4. v 10:00 hodin před leteckým muzeem v Kunovicích. S ing. Jiřím Cábem, který se mimo jiné podílí na vývoji nového letounu L-410 NG, jsme prošli historií letecké výroby na Slovácku. Spoustu zajímavých postřehů a informací nám také poskytli někteří další účastníci exkurze, protože to byli buď velcí fandové letectví, nebo třeba i bývalí profesionální piloti. A tak jsme se kromě jiného například dozvěděli, že vrtulová letadla musí létat jen podzvukovou rychlostí, protože konečky vrtule nesmí překonat zvukovou bariéru a pokud se týká nadzvukových proudových letadel, mohou se lopatky turbín pohybovat rychleji, jelikož pracují při vysokém tlaku.

Potom jsme se přesunuli do areálu závodu Aircraft Industries / LET a prohlédli si současnou výrobu moderních dopravních letadel. Počet účastníků pro tuto část exkurze byl omezen na čtyřicet. Měli jsme možnost prohlédnout si úseky obrobna, nýtované sestavy a montáž letadel. V současnosti patří výrobní závod ruské společnosti Ural Mining and Metallurgical  Company a zaměstnává více než 1000 lidí. Každoročně se zde vyrobí asi 15 až 20 nových letadel, konkrétně se jedná o model L-410 UVP-E20 pro 19 cestujících. Do dnešních dnů již bylo vyrobeno přes 1100 letadel L-410 a v současnosti je v provozu více než 350 těchto letadel ve více než 50 zemích světa. Překvapila nás subtilnost a přitom vysoká pevnost vnitřní konstrukce letadla svědčící to o tom, jak odhad člověka selhává v konfrontaci s matematickými výpočty. Nejnovějším modelem z rodiny letadel Turbolet, který je v současnosti stále ještě ve fázi testování, je letoun nové generace L-410 NG. Přichází se zcela novou pevnější konstrukcí křídel i dalších prvků letadla, díky kterým má například dvakrát větší dolet než doposud vyráběná letadla.

Velmi děkujeme společnosti Aircraft Industries / LET za to, že naši exkurzi umožnila. Letadla Turbolet jsou nadčasově krásná a není to jen zásluha zákonů aerodynamiky. Ve výrobním závodě pracují velice šikovní lidé s dlouholetými zkušenostmi. Exkurze byla pro všechny účastníky neobyčejně zajímavá a věříme, že letadla „made in Kunovice“ budou brázdit oblohu i v budoucnosti.

 

Muzeum Kunovice

Exkurze v Kunovicích začíná. V pozadí Avia Av-14 T (Il-14).

 

Jiří Cáb

Ing. Jiří Cáb nám vysvětluje, že v žádné části nadzvukových letounů se vzduch nesmí pohybovat nadzvukově.

 

Aerotaxi

Aerotaxi Let L-200 D Morava je elegantní a krásné a tak už to zůstane na vždy. Nikdy nezestárne.

 

L-610

Letoun Let L-610 M X05. Tohoto letounu pro 40 cestujících a dva členy posádky bylo koncem 80. let vyrobeno celkem 6 prototypů.

 

Kabina L-610

Pilotní kabina L-610.

 

MiG-21

Pohled na pracoviště stíhače MiG-21.

 

SU

Pohled do zpětného zrcátka stíhacího bombardéru SU-7 :-).

 

Muzeum brána

V muzeu v Kunovicích to bylo zajímavé a nyní nás již čeká prohlídka výrobního závodu.

 

Před LETem

Před vchodem do závodu Aircraft Industries / LET.

 

Továrna LET

Továrna LET.

 

Výroba v LETu

Výroba v LETu.

 

Dokončení letadla Turbolet

Dokončení letadla Turbolet.

 

Turbolet v letu

Turbolet v letu. 

Veškeré obrázky z výrobního závodu byly získány z propagačního materiálu společnosti Aircraft Industries / LET. 

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
http://www.hvezdarnapv.cz/
http://www.hvezdarnapv.cz/jaka-byla-exkurze-do-kunovic
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému