Hlavní stránka > Archiv článků > Klub ASTROFOTOGRAFIE

Klub ASTROFOTOGRAFIE

Klub Astrofotografie při prostějovské hvězdárně vznikl asi před pěti měsíci. Za tu dobu jsme na schůzkách probrali základy různých astrofotografických technik, počínaje časosběrem, fotografováním těles Sluneční soustavy a konče objekty vzdáleného vesmíru. Některé schůzky probíhají formou přednášek, ale jiné formou workshopu, kde dochází k výměně poznatků mezi lidmi, kteří již zkušenosti s fotografováním určitých astronomických objektů mají. Schůzky proto mají smysl jak pro začátečníky, kteří sice ještě sami žádnou opravdovou astrofotografii neudělali, ale kteří získají představu o astrofotografii, jako o oboru někde na pomezí vědy a umění, tak pro pokročilejší, kteří si odnesou radu jak to udělat, aby jejich astrofotka byla lepší. A občas se něco přiučíme i my. Právě tato spolupráce a vzájemné obohacování je myslím na tom všem to nejcennější. Děkujeme všem, kteří nás v této činnosti podporují.

 

Polostínové zatmění Měsíce

Polostínové zatmění Měsíce očima Stanislava Chlupa. Obrázků tohoto únorového zatmění není mnoho, protože na většině území ČR astronomům nepřálo počasí. Nicméně nejen v Prostějově, ale i v Otinovsi Měsíc vidět byl a tak bylo možné pořídit i tuto fotografii. Zajímavá je na tomto obrazu skutečnost, že se Stanislav Chlup pokusil zachytit vzhled Měsíce během polostínového zatmění tak, aby se výsledek co nejvíce blížil pozorování očima, včetně jasu a barvy okolní oblohy. Porovnejte s fotografií Měsíce z prostějovské hvězdárny, kde na tuto skutečnost nebyl brán zřetel:  http://www.hvezdarnapv.cz/snezne-polostinove-zatmeni-mesice-uloveno. (pro větší rozlišení klikněte na obrázek)

 

Venuše

Večernice neboli planeta Venuše zdobí začátkem roku 2017 po západu Slunce jihozápadní obzor. Nelze ji přehlédnout. Už i malý dalekohled nám však ukáže fázi Venuše. Tato fotografie vznikla zpracováním mnoha snímků planety v programu Registax. Spodní červený a horní modrý okraj srpku Venuše je způsoben refrakcí v zemské atmosféře. Surová data pořídil a zpracování astrofotografie provedl Stanislav Chlup. Tak, jak se časem Venuše blíží k Zemi, je její srpek čím dál tenčí. Porovnejte tuto fotografii, která vznikla 21. ledna 2017, s fotografií z 16. prosince 2016 (viz http://www.hvezdarnapv.cz/nad-jihozapadem-zari-jasna-venuse ). (pro větší rozlišení klikněte na obrázek)

 

kometa Encke

Kometa 2P Encke. Jedná se o kometu s rekordně krátkou oběžnou dobou (jen 4,2 roku). Díky tomu je však už po mnoha průletech kolem Slunce notně „opotřebovaná“ a tak bohužel není příliš jasná. Zajímavá je také skutečnost, že podobně jako v případě Halleyovy komety nenese jméno po svém objeviteli Pierru Méchaininovi, ale po Johannu Enckem, který vypočítal její výjimečnou trajektorii. Fotografii této slavné komety pořídil, za ne příliš dobrých pozorovacích podmínek, z prostějovské hvězdárny Martin Tylšar. (pro větší rozlišení klikněte na obrázek)

 

Helix - light

Planetární mlhovina Helix (NGC7293) – ukázka surového snímku. Tato „oranžáda“ je výsledkem pětiminutové expozice a světelného smogu nad Prostějovem. Přitom byl použit i filtr pro odstranění světla ze sodíkových lamp. Je až neuvěřitelné, co však lze z takovýchto zdánlivě nekvalitních surových dat „vycedit“ za astrofotografii - viz níže.

 

Helix

Zpracováním 38 pětiminutových expozic „lightů“, plus „darframy“, plus „flatfieldy“, plus biasy, které pořídil Martin Tylšar, se počítačovému ekvilibristovi Petrovi Hrůzovi podařilo pomocí programu PixInsight vykouzlit tuto fotografii planetární mlhoviny. Teprve nyní je patrné, proč se tomuto objektu přezdívá „Boží oko“. (pro větší rozlišení klikněte na obrázek)

 

Plejády

Tuto fotografii Plejád (M45) lze směle označit jako vítězství matematických algoritmů nad vánočními ledkovými řetězy. Fotografie otevřené hvězdokupy, která je mezi lidmi též známa jako „Kuřátka“, byla na prostějovské hvězdárně pořízena na sklonku roku 2016, v době kdy bylo celé město ověnčeno vánoční výzdobou, která ještě více zhoršovala už beztak špatné pozorovací podmínky. Kromě sodíkových pouličních lamp, které ještě lze jakž takž odfiltrovat, se navíc rozsvítilo množství ledkových světel, která v principu odfiltrovat nejdou. Je až neuvěřitelné, jaké podrobnosti se v této hvězdokupě podařilo sehrané dvojici Martin Tylšar – Petr Hrůza odhalit. (pro větší rozlišení klikněte na obrázek)

 

IC5146 Otinoves

Mlhovina Zámotek (IC5146). Tato fotografie je výsledkem spolupráce Stanislava Chlupa a Martina Tylšara. Data pořídil Stanislav Chlup v Otinovsi, která je mnohem méně zasažena světelným znečištěním než prostějovská hvězdárna a zpracování dat v programu PixInsight provedl Martin Tylšar. (pro větší rozlišení klikněte na obrázek)

 

IC5146 Prostějov

Na porovnání s předchozí fotografií, stejný objekt vyfotografovaný v loňském roce na hvězdárně v Prostějově Martinem Tylšarem. Zpracování snímků v programu PixInsight provedl Petr Hrůza. Jedná se o technicky dobře provedenou astrofotografii, nicméně díky světelnému znečištění v Kolářových sadech se zde jasně ukázala skutečnost, že pro dosažení srovnatelných výsledků z místa s větším světelným znečištěním je potřeba pořídit mnohem více zdrojových dat. (pro větší rozlišení klikněte na obrázek)

 

M64

Galaxie M64, nazývaná též „Černé oko“. V astrofotografii platí, že data nestárnou. Ať už pořídíte surová data kdykoliv, vždy se k nim můžete vrátit a zkusit provést jejich zpracování znovu a jinak, nebo je doplnit dalšími snímky a získat tak ještě více podrobností. Tato fotografie vznikla opět spoluprací Stanislava Chlupa, který pořídil v Otinovsi kvalitní surová data a Martina Tylšara, který je zpracoval v programu PixInsight. Na této galaxii je zajímavá tmavá oblast poblíž jádra, která je způsobena temnou mezihvězdnou látkou. Díky ní lze jasně poznat, že tato část galaxie je k nám blíže než opačná. (pro větší rozlišení klikněte na obrázek)

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
http://www.hvezdarnapv.cz/
http://www.hvezdarnapv.cz/klub-astrofotografie
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému