Hlavní stránka > Archiv článků > Nová sekce – „ASTROFOTOGRAFIE“

Nová sekce – „ASTROFOTOGRAFIE“

Jako pokračující aktivitu, zejména pro absolventy našeho astroklubu Gemini II, ale i pro další vážné zájemce o královnu věd astronomii, otevíráme novou sekci, zaměřenou na astrofotografii. Jedná se o aktivitu, která se na naší hvězdárně v poslední době poměrně slibně rozvíjí a o které předpokládáme, že je velmi atraktivní. Sekci ASTROFOTOGRAFIE, vede náš nadšený kolega Martin Tylšar, který se astronomické fotografii věnuje již několik let a jehož krásné obrazy klenotů vesmíru zdobí mimo jiné též mnoho článků na internetových stránkách naší hvězdárny, tento nevyjímaje. Jeho poslední astrofotografie, které si můžete prohlédnout níže, vznikly letos, pod noční hvězdnatou oblohou na letní Astronomické expedici v Úpici. V rámci sekce ASTROFOTOGRAFIE se mohou zájemci s Martinem Tylšarem pravidelně setkávat vždy jednou za 14 dní, v pátek, v přednáškovém sále naší hvězdárny. První setkání proběhne 14. října 2016 v 16:30 hodin. Poplatek za celý školní rok 2016/2017 pro členy sekce ASTROFOTOGRAFIE činí 200 Kč. Kromě toho, že se členové seznámí s postupem, jak zachytit krásy vesmírných objektů, mají také možnost volného vstupu na všechny akce pořádané naší prostějovskou hvězdárnou. Do sekce ASTROFOTOGRAFIE se mohou zájemci přihlásit na E-mailové adrese trutnovsky@hvezdarnapv.cz. Počet členů je omezen.

 

Všechny níže uvedené fotografie Martina Tylšara  byly pořízeny dalekohledem Newton, SKY-WATCHER 200/1000mm vybaveným modifikovaným fotoaparátem Canon EOS 40D a zpracované (postprocessing) v programu Pixinsight.

NGC 6823

Emisní mlhovina NGC 6820 obklopující otevřenou hvězdokupu NGC 6823 v souhvězdí Lištičky. Nejnápadnějším útvarem v této mlhovině je temný sloupec plynu a prachu směřující z periferie do středu mlhoviny k otevřené hvězdokupě NGC 6823. Hvězdokupa je tvořena jasnými hvězdami, starými jen asi dva miliony let. Kromě tmavého pilíře obsahují vnější části mlhoviny též další pozoruhodné tmavé globule vzniklé stlačením materiálu díky záření okolních mladých hvězd. Tyto zhustky jsou zároveň zárodkem dalších hvězd, které se teprve rozzáří a začnou erodovat další části mlhoviny, až se nakonec celá postupně spotřebuje na vznik nového hvězdného pokolení. Mlhovina s hvězdokupou je vzdálena asi 6000 světelných let a má průměr přibližně 50 světelných let.

(pro větší rozlišení klikněte na obrázek)

 

Sloní chobot

Mlhovina IC 1396, nazývaná též „Sloní chobot“ je nahuštěním mezihvězdného plynu a prachu uvnitř mnohem většího oblaku ionizovaného plynu v souhvězdí Cephea. Ve viditelném světle se jeví jako temný oblak se zajímavým světelným lemem. Uvnitř tohoto oblaku však vznikají hvězdy, jejich stáří se odhaduje na pouhých 100 000 let. Tyto hvězdy jsou dobře patrné ve vzdálené infračervené oblasti spektra, fotografii Martina Tylšara porovnejte například s fotografií ze Spitzerova vesmírného dalekohledu - viz http://photojournal.jpl.nasa.gov/tiff/PIA04934.tif . V hlavě mlhoviny si lze také všimnout dvojice hvězd, jejichž stáří se odhaduje řádově na několik miliónů let (jsou stále velmi mladé) a které kolem sebe svým hvězdným větrem vyprázdnily dutinu téměř ve tvaru koule. Mlhovina je vzdálena přibližně 2400 světelných let.

(pro větší rozlišení klikněte na obrázek)

 

Gamma Cyg region

Fotografie části velmi rozsáhlého komplexu emisních mlhovin v souhvězdí Labutě v okolí hvězdy Sadr, označovaná též jako „Gamma Cygni region“. Samotná jasná hvězda se nachází těsně za pravým okrajem fotografie a její polohu prozrazuje jasný vodorovný ohybový paprsek vpravo nahoře. Souhvězdí Labutě je někdy také nesprávně označováno jako „severní kříž“ a tato hvězda Sadr je středovou hvězdou tohoto kříže. Zobrazená část mlhovinného regionu se rovněž někdy nazývá IC 1318 „Motýlí mlhovina“ a při troše fantazie si můžete představit v levé části obrazu letícího motýla s temným tělem. Zajímavé jsou také zobrazení různě barevných hvězd, svědčící o jejich rozdílné teplotě. Červené hvězdy jsou chladnější, modré teplejší.

(pro větší rozlišení klikněte na obrázek)

 

NGC 6946

Galaxie NGC 6946 je jedinečná hned z několika důvodů. Předně má na nebi poměrně výjimečnou polohu. Nachází se totiž v souhvězdí Cephea velice blízko roviny našeho galaktického disku, takže je značně zastíněná mezihvězdnou hmotou Mléčné dráhy. Avšak díky tomu má na druhou stranu zase velice bohaté hvězdné okolí. Všechny tyto drobné hvězdičky na fotografii patří samozřejmě do naší vlastní Galaxie a tvoří okem viditelnou Mléčnou dráhu. NGC 6946 je navíc velmi úrodná na supernovy. Naše Galaxie obsahující dvojnásobek hvězd proti NGC 6946 má průměrně pouze jednu supernovu za století, ale v případě NGC 6946 jich bylo za posledních 100 let pozorováno už celkem 9! Vzhledem k tomu, že poslední byla zaznamenána v roce 2008, je možná na čase tuto galaxii pravidelně sledovat a počkat si na tu další, jubilejní.

(pro větší rozlišení klikněte na obrázek)

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
http://www.hvezdarnapv.cz/
http://www.hvezdarnapv.cz/nova-sekce-astrofotografie
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému