Hlavní stránka > Archiv článků > Věda v ulicích 2015 proběhla na netradičním místě

Věda v ulicích 2015 proběhla na netradičním místě

Věda v ulicích - celek

Již po jedenácté proběhla v centru Prostějova akce s názvem Věda v ulicích, která se v minulosti stala nádhernou tradicí oslovující stovky zájemců. A bylo to o to cennější, když se v letošním roce organizátoři museli vypořádat s některými překážkami, které v minulosti nebyly. Náměstí T. G. Masaryka, na kterém se akce ve všech minulých ročnících pořádala, bylo totiž v rekonstrukci a tudíž uzavřené a tak se hledala náhradní vhodná lokalita. Díky ochotným pracovníkům magistrátu města Prostějova, se však podařilo najít útočiště, na náměstí Svatopluka Čecha, u sochy Jiřího Wolkera.  Nakonec se také podařilo alespoň z části vyřešit i problémy s chybějící elektrickou přípojkou a tak se v úterý 23. června 2015 v dopoledních hodinách mohla celá akce zdárně uskutečnit. Nejistota nicméně trvala až téměř do posledních chvil, protože v den „D“, brzy ráno, ještě velmi hustě pršelo. Hrozilo tak nebezpečí opakování situace z roku 2009, kdy průběh akce narušila nepřízeň počasí. Počasí se ale naštěstí nakonec na poslední chvíli umoudřilo a celé dopoledne bylo příjemně pod mrakem.

Věda v ulicích - chemie

Věda v ulicích - kamera

Věda v ulicích - pokusy

Z důvodu oblačnosti hvězdárna letos bohužel nemohla nabídnout pozorování sluneční fotosféry a chromosféry slunečními dalekohledy (na to je potřeba si zajít za hezkého počasí do Kolářových sadů), ale zájemci přesto nepřišli zkrátka. Měli možnost prohlédnout si obraz vytvořený spektroskopem a v astronomickém dalekohledu systému Newton si na vlastní oči ověřit, že všechny hvězdářské dalekohledy obraz převrací. K naší hvězdárně se stejně jako v loňském roce připojilo pět středních škol z Prostějova, konkrétně Cyrilometodějské gymnázium, Gymnázium Jiřího Wolkera, Reálné gymnázium, Střední odborná škola průmyslová a Švehlova střední polytechnická škola. Studenti z těchto škol přišli s vlastním komentovaným programem z oblasti techniky i přírodních věd. Také letos ukázali veřejnosti množství nových pokusů, z nichž největší úspěch asi slavila výroba obrovských bublin, jejichž povrch hrál díky interferenci všemi barvami. K vidění bylo také studenty postavené vozítko sledující nakreslenou čáru, dýmající „sopka“ z peroxidu vodíku a další pokusy z mechaniky, elektřiny, chemie apod. Každý kdo se zastavil, měl možnost si prohlížet a hrát.

Věda v ulicích - vozítko

Věda v ulicích - bubliny1

Věda v ulicích - bubliny2

Věda v ulicích - voda

Závěrem bychom rádi touto cestou poděkovali vedle zúčastněných škol také statutárnímu městu Prostějov za podporu, bez které by tuto akci určitě nebylo možné uskutečnit. V rámci veřejné finanční podpory byly navíc od města Prostějova získány finanční prostředky na pořízení výstavy mimořádně krásných astronomických fotografií prof. RNDr. Miloslava Druckmüllera, CSc., které v případě úplných zatmění Slunce tvoří naprostou světovou špičku. Vzhledem ke značné nejistotě počasí jsme sice samotné velké výstavní panely nemohli ukázat přímo, nicméně tuto výstavu, nesoucí název MATEMATIKA VE SLUŽBÁCH ASTRONOMIE, jsme prostějovské veřejnosti představili ve stánku hvězdárny prostřednictvím prezentace. Vernisáž této jedinečné výstavy spojená se stejnojmennou přednáškou profesora Druckmüllera je plánovaná na hvězdárně v Kolářových sadech na 10. září v 18:00 hodin.  

Věda v ulicích je nádherná akce s dlouholetou tradicí a věříme, že se nám ji společně se zúčastněnými školami, podaří udržet živou i v budoucnu. A bylo by hezké, kdyby se k nám přidaly ještě další prostějovské školy. Vždyť poznávání krás přírody a vesmíru je určitě jedním z největších dobrodružství lidstva a studenti a jejich pedagogové, předávající svůj zájem a nadšení ostatním žákům, studentům a veřejnosti patří k tomu nejcennějšímu, co v našem národě je.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
http://www.hvezdarnapv.cz/
http://www.hvezdarnapv.cz/veda-v-ulicich-2015-probehla-na-netradicnim-miste
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému