Hlavní stránka > Archiv článků > Vítej zpátky doma teleskope!

Vítej zpátky doma teleskope!

Když byl začátkem šedesátých let zahajován provoz na naší hvězdárně, byla pozorovatelna v kopuli osazena fotografickým dalekohledem o průměru 47,1 cm na masivní vidlicové montáži. Zakladatel hvězdárny, Adolf Neckař, potom nechal tento dalekohled převézt do Brna a na jeho místo umístil dalekohled Newton o průměru 44 cm, který se používal pro vizuální pozorování proměnných hvězd. V Brně se prostějovský fotografický dalekohled ke svému původnímu účelu již nepoužíval, ale jeho stávající velmi masivní vidlicová montáž byla osazena novým, světelným dalekohledem systému Newton o průměru 40 cm. Výrobcem zrcadlového objektivu byl podle pamětníků prof. Ing. Vilém Gajdušek a dalekohled samotný, včetně servopohonu i řídící elektroniky zhotovili technici brněnské hvězdárny. V této podobě se potom používal dlouhá léta pro odborná pozorování jak pracovníky brněnské hvězdárny, tak Masarykovy univerzity. Byl osazen fotometrem, později CCD kamerou a postupně byl také upraven do podoby, aby jej bylo možné využívat i pro veřejná pozorování. Vhodně tak ve společné pozorovatelně doplňoval málo světelný refraktor 150/2250.

Když započala velká přestavba brněnské hvězdárny do současné moderní podoby, byl tento dalekohled převezen na hvězdárnu Vyškov, kde nadále sloužil pro veřejná i odborná astronomická pozorování. V loňském roce padlo ve Vyškově rozhodnutí nahradit tento dalekohled novým velkým profesionálním přístrojem a tak vznikla možnost získat tento přístroj pro prostějovskou hvězdárnu. Převoz tohoto asi 1,5 tuny těžkého dalekohledu i jeho usazení na pilíř do naší veřejné pozorovatelny proběhl ve středu 5. listopadu dopoledne. Štěstí nám přálo, protože počasí vyšlo na jedničku a tak se historická vidlicová montáž osazená 40 centimetrovým dalekohledem vrátila šťastně, po desítkách let zpět, do místa svého zrození.

Nicméně v tuto chvíli se dalekohledem ještě podívat nemůžete. Dalekohled je totiž potřeba nejprve osadit optikou, provést jeho údržbu, vyčistit, seřídit a rozběhnout počítačový systém, což všechno dohromady není úplně jednoduchá záležitost. Ale pokud vše půjde dobře, snad bude možné spatřit v okuláru první světlo začátkem roku 2015. A teprve toto bude ten okamžik, kdy se dalekohled stává doopravdy dalekohledem.

Článek z Prostějovského deníku s dalšími fotografiemi a videoukázkou z osazování dalekohledu do pozorovatelny v Prostějově si můžete prohlédnout na následující internetové adrese: http://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/video-hvezdarna-ma-novy-dalekohled-na-vzdalene-galaxie-20141105.html ,

a také zde: https://www.youtube.com/watch?v=dj_X5u1uYW8 .

Rád bych touto cestou poděkoval vedení ZOO Vyškov a vyškovské i brněnské hvězdárny, firmě Srnamont, která dalekohled do Prostějova transportovala a dále technikům a dalším spolupracovníkům a všem ochotným lidem za jejich vstřícnost a pomoc, bez kterých by se dalekohled „domů“ nikdy nedostal.

Původní dalekohled v PV

Dalekohled se zrodil na počátku šedesátých let.

 

Původní dalekohled v PV

Původní dalekohled v prostějovské kopuli.

 

Čtyřicítka v Brně

Čtyřicítka v Brně.                                                         Přesun z Brna do Vyškova.

 

Ve vyškově

Čtyřicítka sloužila ve Vyškově čtyři roky.

 

Nakládka ve Vyškově

Nakládka dalekohledu ve Vyškově.

 

Na cestě

Dalekohled na cestách.

 

Dalekohled u hvězdárny

Příjezd dalekohledu ke hvězdárně.

 

Dalekohled nad hvězdárnou

Dalekohled se vznáší nad prostějovskou hvězdárnou.

 

Vítej doma

Vítej zpátky doma!

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
http://www.hvezdarnapv.cz/
http://www.hvezdarnapv.cz/vitej-zpatky-doma-teleskope
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému