Hlavní stránka > Archiv článků > Křest nového dalekohledu D400

Křest nového dalekohledu D400

Když se řekne hvězdárna, prakticky každému člověku se pravděpodobně  vybaví budova s kopulí na v ní velký hvězdářský dalekohled. Pro veřejná pozorování se však určitě mnohem více hodí pozorovatelna s odsuvnou střechou, ve které mají návštěvníci celou oblohu jako na dlani. Takovýto typ pozorovatelny mohou nabídnout například hvězdárny v Brně, Vyškově, nebo právě u nás v Prostějově. Ve čtvrtek 19. února nastal pro naši hvězdárnu a pozorovatelnu velký den, protože veřejnost měla možnost poprvé večer nahlédnout do okuláru nového světelného dalekohledu D400 a nechat proudit první světlo přes jeho optiku na sítnici oka.

Celý večer započal v 18:00 hodin prezentací a seznámením se zajímavostmi z historie naší hvězdárny a zejména s historií a proměnami v čase našeho nového přírůstku - dalekohledu D400. Stejně, jako mívá svůj příběh například dobré víno, má svůj příběh i náš dalekohled. Kořeny tohoto přístroje se úzce vážou právě k naší hvězdárně a sahají do období před více než padesáti lety. Pro návštěvníky bylo připraveno pohoštění a navíc na ně čekalo překvapení v podobě ochutnávky Blatnického Roháče, vína s přívlastkem „kosmické“. Toto víno výborné jakosti v minulosti ochutnalo totiž již několik astronautů, z nichž většina se hrdě hlásí k českým předkům. Patří k nim James Lovell (Gemini 7 a 12, Apollo 8 a 13), Eugen Cernan (Gemini 9, Apollo 10 a 17), John Blaha (celkem pět letů na raketoplánech Discovery, Atlantis a Columbia), Andrew Feustel (celkem dva lety na raketoplánech, přičemž během prvního byl do vesmíru vynesen Hubbleův kosmický teleskop) a Harrison Schmitt (vědecký kolega Eugena Cernana z Měsíce – Apollo 17).

Přestože pozorovací podmínky nebyly ve večerních hodinách úplně ideální, počasí nám vyšlo do té míry, že bylo možné uskutečnit i pozorování novým dalekohledem D400. Jedná se v současnosti o náš největší přístroj určený pro veřejná pozorování. Návštěvníci se tak mohli pokochat pohledem na Velkou mlhovinu v Orionu a další klenoty zimního hvězdného nebe. I když do budoucna budou dalekohled D400 čekat ještě úpravy související s jeho plánovaným odborným využitím, je již dnes schopen vizuálních pozorování a nabízí návštěvníkům z řad široké veřejnosti úchvatné pohledy na mlhoviny, galaxie, hvězdokupy a další krásné vesmírné objekty.

Veliké poděkování patří v této souvislosti všem technikům, spolupracovníkům a ochotným lidem, kteří se na zprovoznění tohoto dalekohledu podíleli a kteří prakticky bez výjimky berou astronomii a věci s ní související jako své poslání a srdeční záležitost.

Setkání na křtu D400

Setkání v přednáškovém sále v 18:00 hodin.

 

Z historie prostějovských dalekohledů

Prezentace o historii prostějovských dalekohledů i příběhu D400.

 

D400 ve veřejné pozorovatelně

Naše nové oko do vesmíru - D400.

 

D400 a D330

Spolu se starším málo světelným bratříčkem o průměru 33 cm, tvoří nová světelná „čtyřicítka“ dobře se doplňující pár přístrojů.

 

D400 a Orion

"Čtyřicítka" ve společnosti bájného lovce Oriona. V jeho meči se nachází známá mlhovina M42.

 

M42

Velká mlhovina v Orionu M42, jak ji na své fotografii zachytil z naší hvězdárny Martin Tylšar přes dalekohled Newton 200/1000.

(Pro větší rozlišení klikněte na fotografii)

 

M42 vizuálně

A takto nějak mohou za dobrých podmínek mlhovinu M42 spatřit na vlastní oči naši návštěvníci přes nový dalekohled D400. (upravený snímek Martina Tylšara)

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://www.hvezdarnapv.cz/
https://www.hvezdarnapv.cz/krest-noveho-dalekohledu-d400
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému