Hlavní stránka > Meteorologická stanice

Meteorologická stanice

Meteorologická stanice

I. HISTORIE

Od roku 1973 se na hvězdárně měří, archivují a vyhodnocují základní meteorologické hodnoty: teplota, tlak, vlhkost, sluneční svit a dešťové srážky. Naměřené hodnoty (okamžité, nejrůznější průměrné, extrémy apod.) jsou využívány komerčně - prodávají se předplatitelům. Naměřené hodnoty se postupně vkládají do počítače s vyhodnocovacím programem.
Od 27. 9. 2008 pracuje na hvězdárně automatická meteorologická stanice Davis, od 4. 11. 2009 je atmosférický tlak touto stanicí měřen pro nadmořskou výšku Prostějova a není tedy přepočítaný na hladinu moře.

Měření vlhkosti

Provádíme hygrografem, tj. stále zapisujícím přístrojem, na týdenní registrační pásky (pondělí až neděle). Hodnoty vkládáme do PC a jsme schopni určit jakékoliv průměry a extrémy. Údaje tohoto druhu měříme od roku 1974.

Měření teploty

Provádíme termografem, tj. stále zapisujícím přístrojem, na týdenní registrační pásky (pondělí až neděle). Na minimaximálním teploměru kontrolně ve vztahu k termografu odečítáme každé pondělí v 7,30 hodin týdenní extrémní hodnoty. Všechny hodnoty vkládáme do PC a jsme schopni sdělit jakékoliv průměry a extrémy. Údaje tohoto druhu měříme od roku 1974.

Měření tlaku

Provádíme jednak mikrobarografem i barografem, tj. stále zapisujícími přístroji, na týdenní registrační pásky (pondělí až neděle). A ve všech pracovních dnech odečítáme v 7,30 hodin kontrolní referenční hodnotu na rtuťovém tlakoměru. O víkendových dnech tento odečet neprovádíme a hodnoty následně vypisujeme z registračních pásků. Hodnoty vkládáme do PC a jsme schopni určit jakékoliv průměry a extrémy. Údaje tohoto druhu měříme od roku 1974.

Žel z bezpečnostních důvodů není ani jeden ze stále zapisujících přístrojů umístěn v normalizované výšce 2 m nad zemí. Naše meteorologická budka je umístěna u kopule LHP ve výšce 9,5 m nad zemí.

Měření dešťových srážek

Na normalizovaném srážkoměru každý pracovní den v 7,30 hodin provádíme odečet srážek za uplynulých 24 hodin a v pondělí za uplynulých 72 hodin. Hodnoty vkládáme do PC a jsme schopni určit jakékoliv průměry a extrémy. Údaje tohoto druhu měříme od roku 1988.


Měření doby slunečního svitu

V pracovní dny provádíme heliografem, tj. stále zaznamenávajícím přístrojem, na denní registrační pásky. Měření této hodnoty o víkendech a svátcích není zcela pravidelné a napožádání vyhotovíme konkrétní výpisy datumů víkendových dnů, kdy bylo toto měření odečteno. Hodnoty vkládáme do PC a jsme schopni určit jakékoliv průměry a extrémy. Údaje tohoto druhu měříme od roku 1992. Měření bylo ukončeno 13.6. 2010.

Denní monitoring

V pracovních dnech zaznamenáváme ještě další údaje dokumentující celkový ráz dne.
 
II. SOUČASNOST
 
Meteostanice Davis
Od roku 2010 převzala všechny výše uvedené funkce + další, automatická meteorologická stanice DAVIS. Atmosférický tlak je přepočtený na hladinu moře.
 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://www.hvezdarnapv.cz/
https://www.hvezdarnapv.cz/meteorologicka-stanice
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému