SOUČASNÁ METEOROLOGICKÁ MĚŘENÍ
Na hvězdárně v Prostějově se měří tyto hodnoty:
- teplota, tlak, vlhkost, srážky, intenzita slunečního záření, rychlost a směr větru
Od roku 2010 pro tato měření funguje plně automatická meteorologická stanice DAVIS. Historické přístroje však nebyly nijak znehodnoceny, dosud fungují a slouží jako exponáty pro pedagogické účely.
Vzhledem k tomu, že stanice není v normalizované výšce 2 m nad terénem, nýbrž 9,5 m nad zemí u kopule hvězdárny, bylo měření atmosférického tlaku přepočteno na hladinu moře a musí se počítat s nepřesností.
Z HISTORIE METEOROLOGICKÝCH MĚŘENÍ NA HVĚZDÁRNĚ
Meteorologická měření se zde provádí již od roku 1973. Naměřené hodnoty se postupně ručně vkládaly do počítače s vyhodnocovacím programem. V pracovních dnech se navíc monitoroval i celkový ráz dne a vše se zapisovalo do meteorologických deníků.
Jak probíhala jednotlivá měření?
Měření tlaku se provádělo mikrobarografem a barografem, tj. stále zapisujícími přístroji, na týdenní registrační pásky (PO – NE), ve všední dny se navíc tlak odečítal i na rtuťovém tlakoměru.
Měření vlhkosti se provádělo hygrografem, teplota se měřila termografem. Odečítání hodnot fungovalo stejně jako u měření tlaku. U teploty se navíc ještě sledovaly týdenní extrémní hodnoty
Intenzita a délka slunečního záření se měřila pomocí heliografu. I když se k tomu používala skleněná koule, o žádné věštění se nejednalo. Sluneční paprsky procházející ohniskem koule vypálily na měřící papírovou stupnici jednoznačný důkaz o tom, kdy a jak dlouho Slunce svítilo. Heliografem se měřilo od roku 1992 a bylo ukončeno 13. 6. 2010.