Hlavní stránka > Pro vyšší ročníky ZŠ

Nabídka pro vyšší ročníky ZŠ

Pro vyšší ročníky ZŠ

Pořady uvádíme nejen na hvězdárně, ale zajíždíme i do škol. S transportovatelnou audiovizuální technikou přijedeme kamkoliv k vám. Stačí zatelefonovat a domluvit si oboustranně vyhovující termín. Pro realizaci pořadu je u vás třeba pouze zatemněná místnost, projekční plocha a zásuvka s napětím 220 V. Zaplatíte za vstupné za dítě 10 Kč a za benzín, cca 3 Kč za kilometr.

Pořady pro vyšší ročníky ZŠ

Sluneční soustava 3D    NOVINKA 

Vydejte se s námi virtuální meziplanetární kosmickou lodí poznávat Sluneční soustavu. Navštívíme postupně Slunce, všechny planety s krátkou zastávkou na Měsíci, proletíme pásem planetek. Ze samého okraje naší Sluneční soustavy budeme sledovat kometu, která nás dovede zpět k naší planetě Zemi. To vše v 3D projekci s odborným výkladem.

Pokusy z optiky - geometrická optika 

Optika, duální povaha světla, princip geometrické optiky. Zdroje světla, jeho šíření a rychlost v různých prostředích. Zákon odrazu. Snellův zákon. Zobrazení rovinným, dutým a vypuklým zrcadlem. Zobrazení tenkými čočkami - lupa. Disperze bílého světla hranolem. Prezentace je doprovozena praktickými ukázkami s využitím optické lavice a teluria. Vytvořeno podle Upraveného Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání platného od   1. 9. 2013: 5.6. Člověk a příroda/Fyzika/ Elektromagnetické a světelné děje.

Kosmologie

Kosmologie je věda o vesmíru jako celku. Jak vesmír vznikl? Jaký má tvar? Má někde konec? Co je za vesmírem a kdy a jak skončí? Pořad rozšiřuje učivo upraveného rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání fyzika – vesmír, (8. – 9. ročník ZŠ) a poskytuje žákům základní informace o současné vědecké představě o světě, ve kterém žijeme.

Vesmír, hvězdy a slizcí ufoni

Zdaleka ne oddechový nebo snad úsměvný pořad o malých zelených mužíčcích. Ve skutečnosti půjde o pohled na eventuální život ve vesmíru v představách lidské fantazie a v zrcadle vědy. Umíme si vůbec seriózně přestavit jiný typ života než je ten náš? Stavíme detektory na jeho hledání? Dáváme o sobě vědět? Jak?

Průřezový pořad "Minimum znalostí (nejen) astronomie žáka základní školy"

Pořad šitý na míru žákům končícím základní školní docházku. Planety, měsíce planet, planetky, komety, meteory, meteority, hvězdy, galaxie. O vzniku a konci života hvězd podobných našemu Slunci. Je možný život jinde ve vesmíru? Pečujme o naši mateřskou planetu Zemi.

Kosmonautika

Atraktivní pořad vystihující milníky praktické éry kosmonautiky – od Sputniku 1 až po raketoplány a Mezinárodní kosmickou stanici. Opomenuty nezůstanou osobnosti kosmonautiky.

Letímě na Měsíc

Fiktivní let na Měsíc. Raketa, kosmická loď, skafandr, rover – vše připraveno! 3, 2, 1, START! Popis cílového tělesa a zvláštností z toho pro astronauty vyplývajících. Doplněno družicovými snímky Země, fascinujícími snímky měsíčních kráterů i moří a videosnímky z misí Apollo na Měsíci.

Vesmír a světlo

Vesmír a jeho poznávání prostřednictvím světla. Podstata světla, rychlost šíření, barvy. O nejdůležitějším světelném zdroji – Slunci. Mj. pomocí telluria vysvětlení zatmění Slunce a Měsíce. Historie a princip dalekohledů čočkových a zrcadlových. Součástí pořadu je ukázka a popis spojných a rozptylných čoček, dutých a vypuklých zrcadel i různých typů dalekohledů

Astrofyzika

Stojí Slunce nehybně na místě? Otáčí se nad našimi hlavami hvězdná obloha nebo se otáčí Země? O vývoji pohledu na pohyby planet neboli o zeměstředné a sluncestředné soustavě. Pořad o sluneční soustavě a postavení Země v ní. Popis roční pouti Země kolem Slunce – střídání ročních období. Hvězda zvaná Slunce. Galaxie – tvar, velikost, místo výskytu sluneční soustavy.

Vesmír a Země

Pořad zaměřený především o postavení Země ve vesmíru, její charakteristice, pohybech a z toho plynoucího střídání dne a noci, přičemž bude hojně využíváno mj. tellurium. Z dalšího obsahu: o obězích dalších planet okolo Slunce, stručné charakteristiky planet, hvězda zvaná Slunce. Žádná repríza se neshoduje s předchozí, neboť obrazová složka je aktuálně doplňována komentovanými nejnovějšími snímky z blízkého i vzdáleného vesmíru.

Sluneční soustava II. (Náročnější verze)

Slunce a jeho charakteristika. Planety typu Země a planety typu Jupitera – společné rysy i rozdíly. Proč se Pluto nazývá trpasličí planetou? Jak tato tělesa vznikala, jak se vyvíjela. Postavení sluneční soustavy v Galaxii. Hubbleův kosmický dalekohled a ukázky jeho unikátních snímků poodhalujících roušku tajemství vzniku a dalšího osudu vesmíru.

Sluneční soustava I. (Jednodušší verze)

Základní informace o Slunci, planetách a jejich měsících, trpasličích planetách i planetkách obíhajících v jeho gravitačním poli. Žádná repríza se neshoduje s předchozí, neboť obrazová složka je aktuálně doplňována komentovanými nejnovějšími snímky ze světa planet i jejich měsíců.  
 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://www.hvezdarnapv.cz/
https://www.hvezdarnapv.cz/nabidka-pro-vyssi-rocniky-zs
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému