Hlavní stránka > Archiv článků > Nad jihozápadem září jasná Venuše

Nad jihozápadem září jasná Venuše

Po západu Slunce můžete asi 17:30 hodin spatřit nad jihozápadem poklidně svítit velmi jasný objekt. Jedná se o planetu Venuši. Očima se sice jeví jen jako hvězda, ale už ve dvacetinásobně zvětšujícím dalekohledu si lze všimnout, že má tvar srpku. Nedaleko od ní, doleva vzhůru můžeme spatřit slabší načervenalý Mars. Ale to není zdaleka všechno, co se týká Sluneční soustavy a co nabízí večerní obloha. Pokud navštívíte večerní pozorování na naší hvězdárně, budete si moci v astronomickém dalekohledu prohlédnout ještě další dvě slabší planety – Uran a Neptun. Každý žáček se o těchto planetách učí ve škole, ale jen málokdo tyto planety opravdu viděl na vlastní oči. V okuláru se jeví jako malé tyrkysové kotoučky. A jako třešničku na dortu ještě můžeme nabídnout pozorování trpasličí planety Ceres, která obíhá v hlavním pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem.

Následující fotografie byly pořízeny na naší hvězdárně v rámci činnosti sekce Astrofotografie.

 

Venuše a Měsíc

Seskupení Venuše a Měsíce večer 2. prosince 2016. Je patrný popelavý svit doplňující měsíční srpek do úplného kotoučku a také kondenzační čáry pěti letadel. (pro větší rozlišení klikněte na obrázek)

 

Měsíc

Detail Měsíce 2. prosince 2016, východ Slunce nad Mořem Nepokojů. Vzhledem k tomu, že se Měsíc nacházel jen nevysoko nad obzorem, jeho obraz byl výrazně zasažen neklidem atmosféry - seeingem. Fotografii pořídil přes dalekohled Newton 200/1000 a zpracoval pomocí programu Registax Stanislav Chlup. (pro větší rozlišení klikněte na obrázek)

 

Venuše a Mars

Venuše a Mars 16. prosince 2016. Mars se nachází v levé horní části snímku. (pro větší rozlišení klikněte na obrázek)

 

Srpek Venuše

Detail Venuše 16. prosince 2016 pořízený přes dalekohled D400 (Newton 400/1715). Fotografie byla získána zpracováním mnoha snímků pomocí programu Registax. Spodní červený a horní modrý okraj srpku Venuše je způsoben refrakcí v zemské atmosféře. Fotografii pořídil Stanislav Chlup. (pro větší rozlišení klikněte na obrázek)

 

Barevná Venuše

Extrémně zvětšený obraz Venuše. Zabarvení konců obrazu planety způsobené refrakcí je velmi dobře patrné.

 

Sekce Astrofotografie

Členové sekce Astrofotografie v odborné pozorovatelně.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://www.hvezdarnapv.cz/
https://www.hvezdarnapv.cz/nad-jihozapadem-zari-jasna-venuse
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému