Hlavní stránka > Archiv článků > Naše kompletní nabídka na červen

Naše kompletní nabídka na červen

PŘEDNÁŠKA

16. 6. (čtvrtek) v 18:00 hodin – KOSMICKÉ LETY, KTERÉ SE NEUSKUTEČNILY

Ing. Tomáš Přibyl

Přibyl - Kosmické lety které nebyly

Historie si pamatuje jména vítězů – a v případě pilotované kosmonautiky pak uskutečněné mise. Ale je celá řada takových, které se sice připravovaly, ale z různých důvodů nakonec neodstartovaly. Šlo přitom o různé lety v amerických i ruských programech od počátků kosmonautiky až do dnešních dnů. Pojďme po stopách misí, které nikdy nedostaly příležitost!

Přednáší ing. Tomáš Přibyl (*1975), Brno – publicista a konzultant v oblasti kosmonautiky a informační bezpečnosti. Autor řady publikací vydaných u nás i v zahraničí. Spolupracuje s řadou kosmických středisek a muzejních institucí celého světa. Sběratel podpisů kosmonautů. Osobně se setkal s více než dvěma stovkami kosmonautů. Osobní stránka: www. kosmonaut.cz, e-mail: tp.pribyl@seznam.cz.

Vstupné dospělí 40 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 20 Kč. Vstupenky je možné předem rezervovat.

 

 

VERNISÁŽ VÝSTAVY SPOJENÁ S PŘEDNÁŠKOU

MALÝ PRINC - akce pro malé i velké

17. 6. (pátek) v 18:00 hodin

Malý princ

Sklo je úžasná hmota, uplatňující se v našem každodenním životě, ve vědě i v umění. Je základem pro objektivy astronomických dalekohledů, odhalujících tajemství vesmíru, současně je však samo o sobě krásné a neobyčejně zajímavé. Projděme se křehkým třpytivým světem sklářské výtvarnice Alice Dostálové z Galerie Skleněnka. Výstava „Malý princ“ na motivy pohádkového příběhu Antoina de Saint-Exupéryho nás provede ukázkami různých sklářských technik zastoupených v Galerii Skleněnka, o kterých nám bude také Alice Dostálová vyprávět. Na vernisáži budou mít navíc děti k dispozici „skleněné moře“, ze kterých si budou moci vytvořit své vlastní věcičky z korálků. Výstava bude na hvězdárně dostupná do konce července.

Vstupné dospělí 40 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 20 Kč. Vstupenky je možné předem rezervovat.

 

 

VĚDA V ULICÍCH 

úterý 21. 6. 2015 (8:30 – 12:00 hodin)

Věda v ulicích

Během této akce budou školní mládeži, ale i široké veřejnosti přímo na hlavním prostějovském náměstí prezentovány atraktivní formou různé přírodovědné a technické zajímavosti a experimenty, přičemž některé z nich si mohou zájemci i sami prakticky vyzkoušet. Aktivní spoluúčast na této akci přislíbilo také celkem šest středních škol z Prostějova. Studenti z těchto škol předvedou svým vrstevníkům, ale i široké veřejnosti svůj vlastní program, sestávající zejména z různých experimentů z oblasti přírodních věd a techniky. Hvězdárna připraví bezpečné pozorování sluneční fotosféry i chromosféry a ukáže, jak může být Slunce nebezpečné pro lidský zrak. Pozorování Slunce bude možné uskutečnit pouze za příznivého počasí.

 

 

Pravidelná astronomická pozorování pro veřejnost

Astronomická pozorování

Pozorování Slunce v pondělí, čtvrtek a pátek v 15:00 hodin.

Večerní pozorování hvězdné oblohy v pondělí, čtvrtek a pátek od 22:30 hodin.

Podmínkou pro uskutečnění pozorování je dobrá viditelnost hvězd, či Slunce. V případě špatného počasí je připraven náhradní program.

Vstupné 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

 

 

Astronomický víkend

sobota 18. 6. a neděle 19. 6.

Astronomický víkend

Během Astronomického víkendu je možné navštívit hvězdárnu a zúčastnit se v sobotu i v neděli pozorování Slunce od 15:00 hodin a v sobotu též pozorování večerní hvězdné oblohy v 22:30 hodin. Vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

 

Astronomická soutěž pro děti:

V neděli 19. 6. ve 14:00 hodin soutěž pro děti z cyklu soutěží „SLUNEČNÍ SOUSTAVA“- SLUNCE. Soutěži bude předcházet povídání o Zemi nejbližší hvězdě, o Slunci. Kdy a jak se Slunce narodilo, za jak dlouho zanikne? Můžeme si Slunce prohlížet? Co můžeme pozorovat? Jak vznikne zatmění Slunce? Které těleso nebo snad tělesa mohou Slunce zakrýt? Vstupné 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč

 

 

Pohádková středa pro děti

VYPRÁVĚNÍ O SLUNÍČKU

Pohádka o Sluníčku

Pohádku uvádíme každou červnovou středu v 15:30 hodin. Hvězdář Dominik vypráví Klárce a Davidovi o tom, jak vzniklo a jak žije Slunce. Vypráví jim i o naší Zemi a životě na ní. Vstupné 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

 

 

VÝSTAVY

Výstava Strhující snímky z vesmíru

Výstava Strhující snímky z vesmíru1

-              MALÝ PRINC (vernisáž 17. června v 18:00 hodin)

-              STRHUJÍCÍ SNÍMKY Z VESMÍRU

-              Z DĚJIN PROSTĚJOVSKÉ ASTRONOMIE

-              VESMÍRNÝ DOMOV PRO DĚTI

-              OD SPUTNIKU PO RAKETOPLÁN

Výstavy /expozice jsou dostupné na začátku astronomických pozorování a v tom případě jsou jejich součástí a po domluvě i kdykoliv jindy. V takovém případě je vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč. Čtvrtou a pátou výše uvedenou výstavu také zdarma zapůjčujeme.

 

 

 

ASTRONOMICKÉ KLUBY

 

XXIV. ROČNÍK KLUBU HVĚZDÁRNÍČEK

Klub pro 5 až 11leté děti se schází v pracovní středy od 16:30hodin. Obsahem červnových setkání bude seznámení s oblohou o letních prázdninách. Za vhodných podmínek doplněno pozorováním Měsíce, planet a souhvězdí. Poslední schůzka se koná 22. 6. 2016. Pololetní poplatek 150 Kč.

 

XLV. ROČNÍK KLUBU GEMINI

Členem klubu GEMINI může být kdokoliv, koho láká poznání základů astronomie a astronomická pozorování. Astronomický klub GEMINI je rozdělen na dvě části. Klub GEMINI I je určen pro kohokoliv ve věku od 10 let. Termíny schůzek GEMINI I jsou každé pracovní pondělí v 16:30 hodin. Jednorázový poplatek na školní rok činí 300 Kč. Klub GEMINI II je koncipován jako pokračovací kurz GEMINI I a je určen pro pokročilejší a vážné zájemce o astronomii. Schůzky se konají každý pracovní čtvrtek od 16:30 hodin. Jednorázový poplatek na školní rok činí 400 Kč. Podrobné informace lze získat na telefonu 724 013 039.

 

Změna programu vyhrazena.

 

 

 

AVIZO!

1. – 5. 8. VŽDY V ČASE 10:00 – 11:00 HODIN XII. ŠKOLIČKA PRO 5 – 11 LETÉ DĚTI ZAMĚŘENÁ NA SLUNEČNÍ SOUSTAVU

Cyklus na sebe navazujících setkání seznamujících se Sluncem, s malými, s velkými, s trpasličími planetami a s malými tělesy sluneční soustavy. Za jasného počasí pozorování Slunce. Celkový poplatek 50 Kč.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://www.hvezdarnapv.cz/
https://www.hvezdarnapv.cz/nase-kompletni-nabidka-na-cerven2016
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému