Hlavní stránka > Archiv článků > Naše kompletní nabídka na květen

Naše kompletní nabídka na květen

PŘEDNÁŠKA

KDYBY FOTOGRAFIE MOHLY VYPRÁVĚT – Bc. Petr Horálek

9. 5. (čtvrtek) v 18:00 hodin

Přednáška

… aneb Skryté příběhy hvězdných portrétů. Mnohé snímky jsou právě tak unikátní jako příběhy v pozadí jejich vzniku. Ať už schované přímo v záběru, nebo neviditelně za hledáčkem foťáku či hluboko v duši fotografa. Poslechněte si některé z nich. Příběhy zábavné, poučné, sarkastické, ale i romantické, ironické, realistické, či bláznivé a dojemné. Někdy i strhující a dramatické, ale i uklidňující a milé tak, že dokáží zahřát na duši. Příběhy, které doprovází autorské portréty (nejen) hvězdných scenérií zachycených během mnohaletého putování za nejkrásnějšími a nejodlehlejšími kouty naší planety.

Bc. Petr Horálek je velice úspěšný český astrofotograf, jehož věhlas zdaleka přesahuje hranice naší republiky. Jeho fotografie nočního nebe a vzácných nebeských úkazů byly opakovaně oceněny Českou astronomickou společností titulem Česká astrofotografie měsíce, dále agenturou NASA jako prestižní Astronomický snímek dne (Astronomy Picture Of the Day – APOD) a rovněž Evropskou jižní observatoří (ESO) jako Astronomický snímek týdne (ESO´s Picture Of the Week). Na konci roku 2014 jej pozvala Evropská jižní observatoř v Chile jako prvního Čecha k funkci Fotografického ambasadora. V roce 2015 po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek. Snímky autora můžete najít na jeho webových stránkách www.astronom.cz/horalek.

Vstupné dospělí 40 Kč, děti, studenti, senioři a invalidé 20 Kč. Vstupenky je možné předem rezervovat.

 

 

 

MUZEJNÍ NOC (přednáška a pozorování)

sobota 18. 5.

V letošním roce se k tradiční akci pořádané Muzeem a galerií v Prostějově poprvé připojuje i astronomické oddělení (hvězdárna) a přináší program věnovaný Měsíci.

Vstup volný.

 

Přednáška:

MAPY MĚSÍCE A POZOROVÁNÍ MĚSÍČNÍHO POVRCHU – Ing. Karel Trutnovský

sobota 18. 5. ve 20:00 hodin

Přednáška

Měsíc je jediný kus pevné země na nebi a věrný společník, který nás odpradávna provází nocí. Historie pozorování Měsíce a tvorba map jeho povrchu vypovídá jednak o postupném vývoji našich technologií, ale také o neuvěřitelných dovednostech našich předků. Mapová díla jsou totiž někde na pomezí vědy a umění a my můžeme být hrdí, že i naši selenografové hráli v historii mapování Měsíce významnou roli. Ale přestože máme nyní k dispozici podrobnější selenografické mapy, než mapy naší vlastní Země a i když uplynulo už téměř půlstoletí od chvíle, kdy se první lidé dotkli Měsíce, i tak jen stěží nacházíme odpovědi na některé základní otázky, nejen vědecké. Karel Čapek kdysi o Měsíci napsal: „…Čas městského člověka je pouhé datum; je to jen číslo, a nikoliv nebeský úkaz; neplyne z věčnosti, jež je časem vesmíru. Člověk, jenž vidí tvář Měsíce, nežije už jen podle tikajících hodin na stěně, nýbrž podle mlčelivých hodin planetárních; následkem toho měří život, abych tak řekl, na velmi dlouhé lokte…“

Pozorování:

sobota 18. 5. ve 21:30 hodin

Za příznivého počasí bude přednáška doplněna pozorováním Měsíce a dalších zajímavých vesmírných objektů astronomickým dalekohledem.

Vstup volný.

 

 

 

PRAVIDELNÁ ASTRONOMICKÁ POZOROVÁNÍ PRO VEŘEJNOST

Astronomická pozorování

Pozorování Slunce v pondělí, čtvrtek a pátek od 15:00 do 16:00 hodin. Ve středu 1. 5. budeme mimořádně pozorovat Slunce od 15:00 do 18:00 hodin.

Večerní pozorování hvězdné oblohy v pracovní pondělí, čtvrtek a pátek od 21:30 do 22:30 hodin.

Podmínkou pro uskutečnění pozorování je dobrá viditelnost Slunce, či hvězd. V případě špatného počasí je připraven náhradní program.

Vstupné 40 Kč, děti, studenti, senioři a invalidé 20 Kč.

 

 

 

ASTRONOMICKÝ VÍKEND

sobota 18. 5.

Astronomický víkend

Během Astronomického víkendu je možné v sobotu navštívit hvězdárnu a zúčastnit se pozorování Slunce, večerního pozorování, soutěže a přednášky. Pozorování Slunce se koná od 9:00 do 18:00 hodin. Od 14:00 hodin proběhne soutěž pro děti, od 20:00 hodin přednáška a pozorování večerní hvězdné oblohy od 21:30 do 22:30 hodin.

 

Astronomická soutěž pro děti:

soutěž pro děti

V sobotu 18. 5. ve 14:00 hodin pořádáme soutěž pro děti na téma „SOUHVĚZDÍ“- LETNÍ OBLOHA“. Soutěži bude předcházet povídání o souhvězdích letní oblohy a o viditelných planetách.

Vstup volný.

 

Přednáška a pozorování v rámci Muzejní noci:

V sobotu od 20:00 hodin pořádáme přednášku Ing. Karla Trutnovského „MAPY MĚSÍCE A POZOROVÁNÍ MĚSÍČNÍHO POVRCHU“. Za příznivého počasí bude přednáška od 21:30 hodin doplněna pozorováním astronomickým dalekohledem zaměřenou především na Měsíc, ale i další vesmírné objekty.

Vstup volný.

 

 

 

POHÁDKOVÁ STŘEDA PRO DĚTI

MĚSÍC U KREJČÍHO

Pohádka

Pohádku uvádíme každou pracovní květnovou středu v 15:30 hodin. Měsíček by si rád nechal u krejčího ušít fráček, ale na zkoušku přichází pokaždé jinak veliký. Krejčí fráček neušije. Po pohádce následuje vysvětlení měsíčních fází.

Vstupné děti, studenti, senioři, invalidé 20 Kč a dospělí 40 Kč.

 

 

 

VÝSTAVY

- OD SPUTNIKU PO RAKETOPLÁN

- Z DĚJIN PROSTĚJOVSKÉ ASTRONOMIE

- STRHUJÍCÍ SNÍMKY Z VESMÍRU

- VESMÍRNÝ DOMOV PRO DĚTI

- NOBELOVA CENA

První i druhá výstava jsou dostupné na začátku astronomických pořadů a pozorování a v tom případě jsou jejich součástí a po domluvě i kdykoliv jindy. V takovém případě je vstupné dospělí 40 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 20 Kč. Třetí, čtvrtou a pátou výše uvedenou výstavu také zapůjčujeme.

 

 

Změna programu vyhrazena.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://www.hvezdarnapv.cz/
https://www.hvezdarnapv.cz/nase-kompletni-nabidka-na-kveten2019
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému