Hlavní stránka > Archiv článků > Ohlédnutí za přednáškou "Inventura Sluneční soustavy"

Ohlédnutí za přednáškou "Inventura Sluneční soustavy"

Banner - Inventura Sluneční soustavy

Víte co znamená slovní novotvar „zplutovat“? A co Plutoid, nebo trpasličí planeta? Před deseti lety tyto termíny neexistovaly a jsou výsledkem neustále se rozšiřujícího poznávání našeho nejbližšího kosmického sousedství – Sluneční soustavy.

Během posledních několika let se obraz našeho vesmírného domova velmi změnil. Mohou za to jednak mnohem dokonalejší dalekohledy a digitální přehlídky oblohy, díky kterým byla objevena spousta nových malých těles, mnohá vzdálenější než Pluto a rovněž kosmické sondy, které nám ukázaly nové světy zblízka. Ukázalo se, že většina planetek jsou vlastně jen hromadami kamení, které drží pohromadě silou velice slabé gravitace. Nové obzory nám otevřela též sonda, která prolétla v blízkosti komety a dopravila na Zemi vzorky kometárního prachu, nebo jiná, která dokonce na kometě přistála. Dechberoucí byly též nové snímky a poznatky z planet Mars, nebo Saturn a jeho měsíce Titan. Nedávno byl dokonce objeven nový typ povrchových útvarů i na našem Měsíci svědčící o překvapivé skutečnosti, že by Měsíc nemusel být zcela neaktivním tělesem. Velice zajímavou částí přednášky bylo povídání o nalezených meteoritech pocházejících z Měsíce, Marsu a dokonce z planetky Vesta. Je možné, že pokud jednou najdeme pozemské meteority na povrchu Měsíce, budou v nich uvězněny stopy dávného života, který již na naší planetě nenajdeme. A co nás čeká v nejbližší době? Nezbývá, než se těšit na přílet sondy k trpasličí planetě Ceres a průlet sondy kolem Pluta. Obě tělesa jsou již na dohled jejich kamer a slibují báječné objevy.

přednáška

Přednáška "Inventura Sluneční soustavy".

 

Mgr. Pavel Gabzdyl - Přednáška

Mgr. Pavel Gabzdyl

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://www.hvezdarnapv.cz/
https://www.hvezdarnapv.cz/ohlednuti-za-prednaskou-inventura-slunecni-soustav
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému