Hlavní stránka > Archiv článků > Ohlédnutí za přednáškou "Kroužíme kolem černé díry?"

Ohlédnutí za přednáškou "Kroužíme kolem černé díry?"

Banner - Kroužíme kolem černé díry?

Tato přednáška nás zavedla mnoho a mnoho světelných roků za hranice naší Sluneční soustavy, až do světa hvězd a galaxií. A věnovali jsme tajemstvím, které mnohé galaxie skrývají ve svém středu – podivuhodným černým dírám. Co to jsou černé díry a jaké jsou metody měření jejích hmotností? Jak vypadá černá díra ve středu naší Galaxie? A jak jsme se vůbec dozvěděli o tom, že je uprostřed naší Galaxie černá díra? To je jen několik otázek, na které během přednášky Mgr. Filipa Hrocha, Ph.D. padla odpověď. Návštěvníci měli možnost nahlédnout pod pokličku astrofyziků a seznámit se s tím, jak se na velkých dalekohledech Evropské jižní observatoře dělá velká věda a shlédnout úžasné animace objektů ve středu naší Galaxie obíhajících kolem neviditelného objektu v jejich středu, s hmotností asi jednoho milionu Sluncí. Velikost této obří černé díry je přibližně desetkrát větší než vzdálenost mezi Zemí a Sluncem. Je to zvláštní pocit, když si uvědomíme, že celá naše Sluneční soustava obíhá kolem něčeho, co nás velmi silně přitahuje, ale co současně není vůbec vidět. A v jiných galaxiích mohou být černé díry ještě mnohem hmotnější. Například na základě pozorování Hubbleova kosmického dalekohledu bylo zjištěno, že v jádru obří aktivní galaxie M87 v souhvězdí Panny je černá díra o hmotnosti řádu miliard Sluncí! Naproti tomu trpasličí galaxie Leo I (tzv. duch vedle hvězdy Regulus) sice žádnou černou díru ve svém středu nemá, zato je velmi zajimavá z důvodu výskytu okolní temné hmoty. Velká galaxie v Andromedě M31 obsahuje zase dvojité jádro a jedná se pravděpodobně o dvě obíhající černé díry! Jak vznikají dvojice černých děr? To je dodnes záhada, ale možná je to důsledek dávné srážky galaxií. Kolize galaxií jsou sice obří, ale velmi pomalé, trvající stovky miliónů, nebo miliardy let. Návštěvníkům byly promítnuty nádherné animace srážek spirálních galaxií a podobná událost zřejmě v daleké budoucnosti čeká i náš vlastní hvězdný domov. Velká galaxie v Andromedě se totiž pomalu, ale nezadržitelně blíží a až se s naší Galaxií setká, nejprve sebou navzájem projdou a potom se ve vzájemném gravitačním objetí roztančí. Budou vznikat nové hvězdy, z našeho nebe zmizí Mléčná dráha a na místo ní budou do noci zářit dvě jasná galaktická jádra.

Přednáška

Přednáška "Kroužíme kolem černé díry?".

 

Mgr. Filip Hroch, Ph.D.

Mgr. Filip Hroch, Ph.D.

 

VirgoA s popisky

Rodina galaxií v okolí obří eliptické galaxie Virgo A (M87) – srdce kupy galaxií v Panně.  Kroužky označují jednotlivé galaxie. Podkladový snímek včetně výřezu v levém horním rohu pořídil v loňském roce Martin Tylšar z naší prostějovské hvězdárny. V horním výřezu je detail galaxie Virgo A, na kterém je patrný výtrysk z jádra galaxie (směřuje vlevo), objevený americkým astronomem H. D. Curtisem v roce 1918. Pro porovnání spodní výřezy zobrazují tentýž výtrysk, jak jej vidí velké profesionální observatoře a Hubbleův kosmický dalekohled. Tento výtrysk svědčí o existenci obří centrální černé díry.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://www.hvezdarnapv.cz/
https://www.hvezdarnapv.cz/ohlednuti-za-prednaskou-krouzime-kolem-cerne-diry
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému