Hlavní stránka > Archiv článků > Přednáška „SLUNEČNÍ KORÓNA PŘI ÚPLNÝCH ZATMĚNÍCH SLUNCE“

Přednáška „SLUNEČNÍ KORÓNA PŘI ÚPLNÝCH ZATMĚNÍCH SLUNCE“

Plakát -

Díky Slunci můžeme na naší planetě žít, ale jak se v relativně nedávné době ukázalo, představuje pro nás, jako pro lidstvo, také hlavní vesmírné riziko, daleko větší než například pád planetky, nebo komety. Jednou z věcí, která nám o chování Slunce mnohé prozrazuje je vnější sluneční atmosféra - koróna, jejímuž výzkumu se naše přednášející, RNDr. Eva Marková, CSc., dlouhodobě věnuje. Jsme velmi rádi, že jako naše přední sluneční fyzička, přijala pozvání přednášet opět v lednu na naší hvězdárně.  V této populárně-vědecké přednášce se mimo jiné dozvíme, jak se vyvíjely metody sledování sluneční koróny a seznámíme se s výsledky z pozorování získané během slunečních zatmění zejména z doby, kdy byla RNDr. Marková ředitelkou Hvězdárny v Úpici. RNDr. Eva Marková je člověk, který dokáže naměřená data vědecky interpretovat a ukázat, jak je naše Slunce úžasná a zajímavá hvězda. A i když se často jedná komplexní a komplikované věci související například s magnetizmem a částicovou fyzikou, dokáže je přístupnou formou přednést i široké veřejnosti. 

Přednáška s názvem „SLUNEČNÍ KORÓNA PŘI ÚPLNÝCH ZATMĚNÍCH SLUNCE“ se uskuteční na naší hvězdárně ve čtvrtek 25. ledna 2018 v 18:00 hodin a v případě dobrého počasí bude po přednášce následovat pozorování hvězdné oblohy.

 

Vstupné na přednášku je 40 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 20 Kč.

Místa je možné předem rezervovat na E-mailové adrese hvezdarna@hvezdarnapv.cz .

Jste srdečně zváni.

RNDr. Eva Marková, CSc.

 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ:

Přednáška Mgr. Pavla Gabzdyla „Vše co jsme věděli o Měsíci, je jinak“, která byla avizovaná na únor v naší čtvrtletní tištěné nabídce, se neuskuteční. Avšak místo ní u nás ve stejný den, 22. 2. 2018, vystoupí doc. RNDr. Miloslav Zejda, Ph.D. a bude nám povídat o exoplanetách. Studium planet u jiných hvězd je jeden z hlavních směrů výzkumu v současné astronomii a dnes známe již tisíce cizích světů... Přednášku „Vše co jsme věděli o Měsíci, je jinak“ uspořádáme v náhradním termínu.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://www.hvezdarnapv.cz/
https://www.hvezdarnapv.cz/prednaska-slunecni-korona-pri-uplnych-zatmenich-sl
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému