Hlavní stránka > Archiv článků > Těsná konjunkce Měsíce a Aldebaranu

Těsná konjunkce Měsíce a Aldebaranu

V úterý 21. dubna 2015 ozdobí večerní západní obzor zajímavý úkaz – těsná konjunkce Měsíce s nejjasnější hvězdou v souhvězdí Býka – Aldebaranem. Nejedná se samozřejmě o přiblížení těles jako takových, obě leží v naprosto odlišných vzdálenostech, nicméně úhlově se k sobě na nebi přiblíží tak těsně, že může být problém rozlišit je očima. Bude se zdát, jako by měl Měsíc na konci svého jižního cípu hvězdu. Nejtěsnější přiblížení obou těles proběhne na obloze přibližně ve 20:00 hodin SELČ a Aldebaran se bude v tu chvíli nacházet pouze 0,33° jižně od našeho kosmického souseda – Měsíce, tzn. asi jen jednu desetinu měsíčního průměru. Tou dobou však bude ještě relativně světlá obloha a tak největší šance na spatření tohoto velmi těsného přiblížení bude v dalekohledu (např. v loveckém triedru).

Konjunkce_Měsíc-Aldebaran

Situace asi ve 20:00 hodin. Nejtěsnější přiblížení obou těles za soumraku po západu Slunce.

 

S přibývajícím soumrakem bude obloha postupně tmavnout a Měsíc se bude od Aldebaranu na obloze pomalu vzdalovat. Nicméně pozorovací podmínky se budou zlepšovat. Aldebaran začne být těsně vedle Měsíce bez problému patrný i volnýma očima. Pokud bude průzračný vzduch, bude možné si všimnout také popelavého svitu Měsíce (celého slabě ozářeného měsíčního kotouče, nejen jasného srpku osvětleného Sluncem) a celou scenérii bude doplňovat jasná Venuše, která bude zářit asi 7,5° severně od Měsíce.

Budete-li mít tedy večer čas a chuť, najděte si místo s odkrytým západním obzorem. Když vyjde počasí, může to být pěkná podívaná.

Konjunkce_Měsíc-Aldebaran

Situace asi ve 21:00 hodin. Měsíc se na obloze sice již vzdálil od Aldebaranu, nicméně je vidět jeho popelavý svit a Aldebaran lze spatřit bez potíží očima. 

 

Konjunkce_Měsíc-Aldebaran

Situace rovněž asi ve 21:00 hodin. Celou scenérii nad západním horizontem doplňuje jasná večernice - planeta Venuše a vpravo, kousek níž nad obzorem, lze najít také otevřenou hvězdokupu Plejády.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://www.hvezdarnapv.cz/
https://www.hvezdarnapv.cz/tesna-konjunkce-mesice-a-aldebaranu
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému