Hlavní stránka > Archiv článků > Výprava za jarní kupou galaxií v Panně

Výprava za jarní kupou galaxií v Panně

Německý filozof Immanuel Kant má na svém náhrobku v Královci epitaf "Dvě věci mě naplňují úžasem: hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve mě...“ Jenže od doby Kanta již v řece uplynulo mnoho vody a hvězdná obloha už dávno není, co bývala. Přisvítili jsme si noci množstvím světel a zejména ve městech děláme prakticky z noci den. Připravujeme se tím sami a dobrovolně o jedno z největších bohatství lidstva, které nám příroda dala do vínku. Chceme-li dnes zahlédnout alespoň vzdálený odlesk dřívější krásy hvězdného nebe, musíme se vydat pryč z města.

Galaxie jsou objekty, na jejichž kvalitu pozorování má světelný smog snad největší vliv a tak pokud si je chceme dobře prohlédnout, je vedle většího astronomického dalekohledu tmavá obloha prakticky podmínkou. Vypravili jsme se proto z Prostějova na kopec nad vodní nádrží Plumlov.

 

Pozorovací stanoviště u Mostkovic

Naše pozorovací stanoviště nedaleko Mostkovic. Oblaka se postupně rozpouštěla. Zář nad obzorem je světelné znečištění z Brna.

 

S necelou dvacítkou zájemců o pozorování jsme se setkali v sobotu 30. dubna 2016 o půl desáté večer před kostelem Nanebevzetí P. Marie v Mostkovicích a společně se vydali do kopce na asi kilometr vzdálené pozorovací stanoviště. Ten rozdíl ve kvalitě oblohy, když jsme nechali pouliční osvětlení za zády, byl obrovský. I když se na nebi místy vyskytovaly cáry roztrhané oblačnosti, najednou jako by se nebe rozsvítilo. Obloze vévodil král planet Jupiter, který se stal také prvním cílem, na který jsme zamířili náš dalekohled Dobson 400 / 1930 mm. Dále jsme si v hledáčku prohlédli otevřenou hvězdokupu Jesličky a také kulovou hvězdokupu M13, která se ve čtyřiceticentimetrovém dalekohledu rozpadla na velké množství hvězd. A potom jsme se vydali mnohem, mnohem dál, až daleko za hranice našeho hvězdného domova – Galaxie.

 

Jupiter

Vysoko nad hlavou nám svítil jasným a stálým světlem Jupiter. (pro zobrazení cekého obrázku klikněte na obrázek)

 

Když odešla oblačnost, měli jsme možnost pokochat se krásnými galaxiemi M81 a M82 ve Velké medvědici. Tyto hvězdné ostrovy jsou od nás přibližně 12 miliónů sv. let daleko a jsou zajímavé tím, že zatímco spirálu M81 vidíme šikmo z nadhledu a jeví se nám tím pádem jako rozmazaná elipsa s jasným středem, M82 je vidět přesně zboku a tak také dostala označení „Doutníková“.  Následoval pohled na „Vírovou galaxii“ M51 v souhvězdí Honicích psů. Na tu se zase díváme přímo svrchu, takže na temné obloze u ní byla dokonce patrná i spirální struktura ramen a také těsná sousední galaxie, kterou větší bratříček svou gravitační silou trhá na kusy. Vzdálenost této soustavy je asi 30 miliónů sv. let. Náš výlet nesl název „VÝPRAVA ZA JARNÍ KUPOU GALAXIÍ V PANNĚ“ a tak jsme samozřejmě nemohli vynechat ani tuto velice bohatou skupinu galaxií, která je ozdobou celého jarního hvězdného nebe. Vévodí ji obří eliptická galaxie M87 označovaná též jako „Virgo A“, která se v zorném poli jevila jako nápadná rozmazaná skvrna s jasným středem a v její blízkosti bylo patrných ještě několik menších. Hubbleův vesmírný dalekohled je schopen i v těchto galaxiích rozeznat jednotlivé hvězdy. Pomocí nich lze určovat též vzdálenosti, takže lze tvrdit, že světlo, které dopadalo na sítnici našich očí, opustilo Virgo A přibližně v době, kdy zde na Zemi vyhynuli dinosauři. Avšak ani toto nebylo zdaleka to nejvzálenější, co nám jarní obloha nabídla. Mezi ostatními hvězdami se nám totiž podařilo najít kvasar 3C273. Kvasary jsou nejjasnější objekty ve vesmíru a v podstatě se jedná o superhmotné černé díry v jádrech galaxií, do jejichž blízkosti dopadá veliké množství mezihvězdné látky. 3C273 září tak silně, že jsme jej byli schopni zahlédnout v zorném poli dalekohledu, přestože se nachází plných 2,5 miliardy sv. let daleko, tedy téměř v pětině velikosti celého vesmíru! Na závěr jsme se opět vrátili „domů“ do naší Galaxie a podívali se na překrásný prstýnek planetární mlhoviny M57 v souhvězdí Lyry.

Potulky vesmírem byly báječné. Počasí nám tentokrát přálo, jen jednu vadu na kráse jsme zaznamenali. Při pozorování se člověk příliš nepohybuje a během noci teplota klesá proklatě nízko. A tak většina účastníků, této expedice až na kraj vesmíru, poněkud promrzla. Věříme, že snad nikdo nepadne na poli vědy a že toto pozorování neodstoná. Holt příště si každý milovník hvězdné oblohy musí vzít k srdci radu z  písně „Matrace radaru“, jejíž text před mnoha lety vymyslel na jedné meteorářské expedici známý astronom Jiří Grygar: 

„…Rf. Zřejmě nás vytrhne teprve svítání,

 páteční zpěv míru, růžové nebe,

člověk by neřekl, že při tom koukání

 i v létě před ránem pořádně zebe…“

 

Přehlídka objektů, které jsme spatřili, tak jak je již v minulosti zachytil z prostějovské hvězdárny Martin Tylšar:

M44

Otevřená hvězdokupa Jesličky (M44)

 

M13

Kulová hvězdokupa v Herkulovi (M13)

 

M81

Galaxie ve Velké medvědici (M81).

 

M82

Doutníková galaxie ve Velké medvědici (M82).

 

M51

Vírová galaxie v Honicích psech (M51).

 

Virgo A

Obří galaxie Virgo A (M87). Kroužky jsou označeny další galaxie náležící Kupě galaxií v Panně. Výtrysk z galaxie Virgo A (ve výřezu) očima v zorném poli našeho dalekohledu patrný nebyl.

 

3C273

Kvasar 3C273 se v zorném poli jevil jako silnější z dvojice hvězd. Jednalo se o nejvzdálenější objekt, který jsme měli v životě možnost vidět přímo na vlastní oči. Kvasar je na fotografii uprostřed křížku a červenými kolečky jsou vyznačené vzdálené slabé galaxie, které však byly zcela mimo možnosti našeho vizuálního pozorování. Pro větší rozlišení klikněte na obrázek.

 

M57

Prstencová planetární mlhovina (M57) uzavřela o půlnoci naše pozorování.

 

Herkules a Severní koruna

O poměrně slušných pozorovacích podmínkách svědčí následující snímek souhvězdí Herkula a Severní koruny, který byl pořízen klasickou zrcadlovkou Canon EOS 450D se standardním objektivem Canon EF-S 18-55mm, umístěným na lehkém fotografickém stativu. Na snímku byl upraven pouze jas a kontrast, zjasnění ve spodní části je způsobeno světelným znečištěním z Prostějova nad východním obzorem. Po kliknutí na obrázek se objeví popisky souhvězdí.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://www.hvezdarnapv.cz/
https://www.hvezdarnapv.cz/vyprava-za-jarni-kupou-galaxii-v-panne
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému