Hlavní stránka > Archiv článků > Když na chviličku uvězníme světlo…

Když na chviličku uvězníme světlo…

Banner -

Představte si vzrostlý dub s kmenem o průměru jeden metr. A vedle něj vlas. Tloušťka vlasu je asi jedna desetitisícina tloušťky kmene dubu. Potom si představte strukturu ještě deset tisíckrát tenčí než vlas. Dostáváme se na struktury tak tenoučké a maličké, že zde přestávají platit zákony selského rozumu, na které jsme zvyklí z našeho „velkého“ světa. A když si posvítíme na tyto maličkaté objekty, začnou se dít neuvěřitelné věci. Vítejte v podivuhodném světě nanotechnologií, kde vládnou Maxwellovy rovnice a kde například světlo, či elektrony nabývají zcela nečekaných vlastností. Plazmonika je nový vědní obor, který je rozkročený mezi elektronikou a fotonikou a zahrnuje v sobě přednosti obou těchto technologií. Miniaturní velikosti elektronických součástek a rychlost fotoniky. Přestože se jedná o velmi zvláštní svět, kde se plazmon šíří po rozhraní vodivého materiálu a dielektrika a kde se člověk musí zcela oprostit od všech zažitých klišé, zhostil se prof. RNDr. Jiří Spousta, Ph.D., nelehkého úkolu přiblížit nám jej, přístupným, neotřelým a velmi zábavným způsobem. Mohli bychom to charakterizovat jako „fyzika hrou“. A tak se třeba v jednu chvíli celá přední řada návštěvníků proměnila ve skupinu kmitajících elektronů ovládaných nejmenším návštěvníkem držícím velikou šipku vektoru intenzity elektrického pole. Kromě popisu struktury hmoty a pozoruhodných vlastností elektronů a fotonů, jsme si také pověděli o historii plazmoniky, jejích základních principech i o některých současných výsledcích dosažených v tomto oboru nejen ve světě, ale i na Ústavu fyzikálního inženýrství FSI a CEITEC VUT v Brně. Vzhledem k tomu, že se v této oblasti nanotechnologií v současnosti stále jedná pouze o základní výzkum, je těžké odhadnout kdy, jak a zda vůbec se nakonec tato technologie prosadí. Ale kdo ví. Možná za pár let budeme mít k dispozici úplně nové typy počítačů postavených na principech plazmoniky a Mooreův zákon (že se každé dva roky zdvojnásobí plošný počet tranzistorů a rychlost procesorů) bude zachován. To by určitě zásadně ovlivnilo celou naši civilizaci, která je založena právě na datové komunikaci.

 

Přednáška

Přednáška byla strhující a vtipná a návštěvníci měli během ní jedinečnou možnost nahlédnout do blízké, ale možná i vzdálenější technologické budoucnosti.

 

Nanosvět

V CEITEC se celý svět může vejít na špičku jehly. A jak pravil prof. Spousta: "... a nebojte se nanosvěta, tam dole je spousta místa!"

 

Profesor Jiří Spousta

Prof. Jiří Spousta se během přednášky též zmínil o zpívání Maxwellových rovnic! Tento klip můžete najít na následující adrese: https://www.youtube.com/watch?v=igcr5uPt5Hg .

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
http://www.hvezdarnapv.cz/
http://www.hvezdarnapv.cz/kdyz-na-chvilicku-uveznime-svetlo
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému