Hlavní stránka > Obcím

Obcím

Obcím

Určeno především sdružením, spolkům, společnostem apod. Pro školy, kam rovněž zajíždíme, je k dispozici další náš katalog, který obsahuje bezmála sedmdesát různých pořadů doplňujících školní osnovy mateřských, základních i středních škol – zasíláme zdarma. S transportovatelnou audiovizuální technikou přijedeme k vám a předneseme mj. níže uvedená témata. Stačí zatelefonovat a domluvit si oboustranně vyhovující termín. Pro realizaci pořadu je u vás třeba pouze zatemněná místnost, projekční plocha a zásuvka s napětím 220 V. O všechno ostatní se postaráme my.

Obcím

 

VLIVY SLUNCE NA ZDRAVÍ A PSYCHIKU ČLOVĚKA

Výzkumy Slunce naznačují, že tato nám nejbližší hvězda kupodivu není pro člověka dárcem jen samého dobrého. Nelze totiž vyloučit, že sluneční děje mají na lidský organismus, alespoň některých z nás, vliv nepříznivý. Mechanismus přenosu tohoto vlivu není zatím jednoznačně definován. Pořad mj. vysvětlí frekventované mediální pojmy jakými jsou např. „biometeorologická zátěž“, „doba prvního pobytu na Slunci“, ale také pojem Dobsonova jednotka.

EVROPA A JEJÍ ESA!

O historii vzniku kosmické velmoci zvané Evropská kosmická agentura (European Space Agency – ESA) na pozadí integrující se Evropy. Úspěchy, problémy, projekty budoucnosti. Jaké používá ESA rakety a kde je vůbec startovací základna pro evropské kosmické nosiče? Průzkum Saturnova měsíce Titan. Zapojuje se Česká republika? A konečně další záhadná zkratka resp. název organizace - ESO a úspěšné české vstupy.

NOBELOVA CENA

Nobelova cena je první mezinárodní cena za úspěchy dosažené ve fyzice, chemii, medicíně, literatuře, boji za mír a od roku 1968 i za ekonomii. Od roku 1968 mohou cenu sdílet nejvíce tři osobnosti (do té doby to mohlo být více, i když se tak nikdy nestalo). Od roku 1974 může být Nobelova cena udělena zemřelé osobě, která byla vyhlášena nositelem ceny (obyčejně v říjnu), ale která zemřela před slavnostním předáním ceny 10. prosince. O některých nositelích Nobelovy ceny za fyziku.

OD SPUTNIKU PO RAKETOPLÁN

Atraktivní pořad vystihující milníky moderní kosmonautiky – od Sputniku 1 v roce 1957 až po současné raketoplány. Zmíněny dále budou osobnosti kosmonautiky, česká družice Magion, Mezinárodní kosmická stanice i úspěchy čínské kosmonautiky. Přestože už byla nastartována etapa kosmické turistiky, kosmonautika si stále vybírá i daň nejvyšší. Zmíněny budou i tragické havárie.

VESMÍR, HVĚZDY A SLIZCÍ UFONI?

Snad každý se někdy zamyslel nad otázkou, zda jsme ve vesmíru sami. Časopisy, knihy i filmová tvorba nás zásobují možným i nemožným z této oblasti. Jaký je však život ve vesmíru v představách lidské fantazie a v zrcadle střízlivé a faktů se držící vědy? Říkají vám něco jména Rudolf Pešek a Frank Drake? Ne-li, pak se nechte překvapit. Víte o čem mluvíte, když vyslovujete pojmy UFO, IFO, CETI, ET apod.?

NECHTE SI RADIT, TO NEMŮŽE NIKDY VADIT – ANEB JAK NENALETĚT PŘI KOUPI DALEKOHLEDU

Stojíte před koupí i toho nejobyčejnějšího dalekohledu? Aby vaše rozhodnutí i investování bylo správné na jaké otázky musíte znát předem odpověď? Odpovědi poskytne tento pořad, který navíc popíše např. anatomii oka, vidění - jeho schopnosti i vady. Základy zobrazení jednoduchou optikou. Historie dalekohledu, požadavky kladené na dalekohled a jejich jednoduchá hodnocení. Druhy a typy dalekohledů. Návod na stavbu jednoduchého a levného, tzv. brýlového dalekohledu.

DESET HAVÁRIÍ NEBO KATASTROF V KOSMONAUTICE

Kosmonautika neslaví jenom úspěchy. Přináší i havárie. Některé z nich si vyžádaly i oběti nejvyšší. Deset vybraných případů, které ovlivnily dění v kosmonautice. Byly kosmické havárie vždy jen dílem člověka nebo selháním techniky? K některým tragédiím však došlo aniž by posádka odstartovala. O utajovaných nebo překrucovaných faktech v dějinách praktické éry kosmonautiky. Pořad je zasvěcen zahynuvším posádkám Apolla 1, Sojuzu 1 a 11, raketoplánů Challenger a Columbia.

POZOROVÁNÍ U VÁS

Prostějovská hvězdárna vlastní i transportovatelné astronomické dalekohledy vybavené příslušenstvím pro bezpečné denní pozorování Slunce a samozřejmě i pro večerní pozorování Měsíce, planet, hvězd apod. S takovou technikou můžeme přijet i přímo do vaší školy, na letní tábor apod. V rámci serióznosti je třeba podotknout, že nejsme schopni „zajistit“ potřebnou bezmračnou oblohu. Hvězdárna nevlastní služební vozidlo a tak přepravu dalekohledu obstarává objednavatel.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://www.hvezdarnapv.cz/
https://www.hvezdarnapv.cz/obcim
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému