Hlavní stránka > Programová nabídka > Astronomické kluby

Astronomické kluby

Tradiční astronomické kroužky budou pokračovat i v tomto školním roce. Pro nejmenší, žáky základních škol, ale také středoškoláky.

Pro děti (5-11 let) pořádáme klub Hvězdárníček. Schůzky budou vždy ve středu mezi 16:30 – 17:30. Děti se zábavnou formou seznámí s nejjasnějšími hvězdami na obloze, souhvězdími, Měsícem, planetami. Roční cenu kurzu 400.- Kč lze zaplatit z poloviny během října a druhou polovinu doplatit v lednu.  

Pro zájemce starší 11 let organizujeme schůzky klubu Gemini I Gemini II. Scházet se budeme v úterý 16:30 – 17:30 (Gemini I) a ve čtvrtek ve stejném čase (Gemini II). Cena pro Gemini I je stejná jako pro Hvězdárníček – tedy 200.- za pololetí, tedy 400.- Kč za rok, Gemini II je o něco dražší – 300.- Kč za pololetí, tedy 600.- Kč ročně. (Viz dodatek).

 

Hlavní důraz bude kladen na praktická pozorování. Zhruba polovinu času budeme věnovat teorii a v druhé části budeme v pozorovatelně nebo kopuli. V případě nepříznivého počasí si budeme prohlížet spektra, zkoušet pozorovací trenažery, seznamovat se s astronomickou technikou.

Pokud už jste všechny tři úvodní kroužky absolvovali, můžete se přihlásit do posledního z nabízených – kurzu pro pozorovatele. V něm se naučíte jednak fotografovat nebe pomocí digitální zrcadlovky, ale také používat CCD kameru a základy zpracování digitálních měření. Kromě toho bychom také rádi během tohoto období mezi účastníky našli budoucí spolupracovníky, kteří by chtěli pomáhat během večerních pozorování. Cena je 300.- Kč za pololetí.

 

Odměnou za tuto činnost bude zájemcům možnost chodit na hvězdárnu i po absolvování všech kurzů a využívat tak dostupnou techniku a ideálně se zapojit do systematického pozorování v rámci stávajících pozorovacích programů a kampaní nejen na úrovni České republiky, ale také v rámci mezinárodní spolupráce naší hvězdárny.

Jako velkou motivaci považujeme také fakt, že letos poprvé budeme mít k dispozici dalekohled pod tmavou oblohou, který se dá ovládat na dálku přes Internet. Bude-li tedy v Prostějově zataženo, budeme snímat oblohu pomocí CCD kamery z pohodlí tepla sálu. Přitom se také postupně seznámíme s tím, jaké technologie jsou dnes pro takové vzdálené řízení k dispozici, jak fungují a jakým způsobem je používat pro přesná astronomická měření.

Pokud chcete své dítě do některého z kroužků přihlásit, pošlete prosím email na hvezdarna@hvezdarnapv.cza uveďte do předmětu zprávy název požadovaného kroužku. Také nás zajímá jméno, příjmení a datum narození Vašeho dítěte, stejně jako jméno, příjmení, telefonní číslo a email jednoho z rodičů. Pokud je potřeba jakýkoliv individuální přístup výuky, informujte nás prosím. 

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://www.hvezdarnapv.cz/
https://www.hvezdarnapv.cz/astronomicke-kluby
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému