Hlavní stránka > Archiv článků > Cyklovýprava za měsíční raketou SaturnV

Cyklovýprava za měsíční raketou SaturnV

SaturnV

Když jedete autem po dálnici z Olomouce do Brna, můžete si nedaleko za Prostějovem všimnout po levé straně mohutného asi 150 metrů vysokého vysílače. Stojí na kopci Předina a svým tvarem i velikostí se velmi podobá obří raketě SaturnV, která koncem 60. a začátkem 70. let minulého století dopravila americké astronauty na Měsíc. A když si uděláte malou odbočku a stoupnete si přímo pod vysílač, získáte reálnou představu o mohutnosti SaturnaV, tohoto grandiózního 3000 tun těžkého tahouna, který v okamžiku startu polykal ve svých pěti motorech 13 tun paliva za sekundu!  A když si potom svou odbočku prodloužíte, můžete zavítat do lázeňské obce Skalka a ochutnat čtyři různé prameny minerálních vod, které zde prýští ze země. Nad prameny jsou postaveny betonové altány, které zase svým tvarem i velikostí velmi připomínají přistávací kabinu lodi Apollo, ve které se astronauté vrátili z Měsíce zpět na Zemi. Jen tak málo zbylo z rakety, která byla na začátku vysoká přes 110 metrů! V sobotu 27. května podnikli členové astronomických klubů Gemini se svými rodiči objevnou cyklojízdu právě po těchto „kosmonautických zajímavostech“ Prostějovska. Aby byl program bohatší, přidali jsme si cestou ještě v měřítku 1:1 modely raket V2, Vanguard, R7se Sputnikem a R7 s kosmickou lodí Vostok1, se kterou letěl Jurij Gagarin. A protože nám počasí vyšlo naprosto skvěle, myslím, že se nám výlet vydařil.

 

Rakety na Prostějovsku

Srovnání velikostí - takto nějak si lze představitmenší rakety“ v okolí Prostějova.

 

Určický Vanguard

Expedičníci pod „raketou“ Vanguard nedaleko Určic.

 

VIP vyhlídka

Naše pozorovací VIP stanoviště nad obcí Dětkovice, necelé 4 km vzdušnou čarou od „rakety SaturnV“ (na obzoru). Asi takovýto výhled měli z tribuny na mysu Caneveral VIP hosté při startu kosmických lodí Apollo.

 

Stoupání k SaturnuV

Stoupáme na vrch Dobrochov k našemu „SaturnuV“.

 

Třešně

Cestou naši Gemini, jako pilné včelky, neodolali prvním třešním. Jó, Země, to je aspoň pořádná planeta, kam se hrabe Jupiter!

 

Dobrochov

Konečně na vrcholu. Dobrochov je mimochodem rovněž geografickým středem Moravy.

 

Na rozhledně Štátula

Na rozhledně Štátula, která stojí na severním okraji vrchu Dobrochov.

 

Haná - panorama

Z rozhledny Štátula je celá úrodná Haná jako na dlani. (pro větší rozlišení klikněte na obrázek)

 

Pod SaturnemV

A nyní si představte, že se celé toto kovové monstrum za nepředstavitelného rachotu motorů vznese do výše a odletí k Měsíci…

 

Apollo - Skalka

Lázně Skalka. Betonové altány nad prameny připomínají tvarem i velikostí to, co z celé obrovské měsíční rakety zbylo.

 

Pozorování Slunce

Nejodolnější účastníci cyklistické akce se ještě na závěr mohli na hvězdárně pokochat pohledem na naši nejbližší hvězdu, která nám svítila na cestu a hřála celý den.

 

Foto-Chromo

Fotosféra (vlevo je vidět sluneční skvrna) a chromosféra (s protuberancemi na horním okraji slunečního disku) na památku, zachycené jen obyčejným kompaktem za okulárem dalekohledu. Očima toho bylo v dalekohledu k vidění samozřejmě mnohem více. (pro větší rozlišení klikněte na obrázek)

 

Rádi bychom tímto poděkovali všem členům astroklubů Gemini i rodičům a dalším rodinným příslušníkům, kteří se cykloputování zúčastnili. Přestože se o Hané říká, že je to jen taková rovná placka, menší kopečky se zde najdou, a když je horko, zdají se být dokonce vyšší, než ve skutečnosti jsou. Věříme však, že si všichni i díky častým zastávkám cyklojízdu užili. Délka trasy byla asi 30 km.

Trasa cyklovýletu

Závěrem ještě přikládáme odkazy na tzv. "raketovou výzvu" astroklubů Gemini, kterými jsme si letos na jaře připomněli výroči historického letu Jurije Gagarina do vesmíru:

https://www.youtube.com/watch?v=6ob3Wb-VKEw ,

https://www.youtube.com/watch?v=A_rwY3jPfwU .

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://www.hvezdarnapv.cz/
https://www.hvezdarnapv.cz/cyklovyprava-za-mesicni-raketou-saturnv
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému