Hlavní stránka > Archiv článků > Lovy skvostů temné oblohy & Vzácné chvíle pod hvězdným nebem

Lovy skvostů temné oblohy & Vzácné chvíle pod hvězdným nebem

Banner -

Žijeme bohužel stále méně pod hvězdami. Naše moderní civilizace nám sice na jednu stranu umožňuje velice pohodlný život, ale současně nám naše neuvážené kroky berou jedno z největších bohatství lidstva – oblohu plnou hvězd. Většina lidí v Evropě už dnes ani netuší, jak vypadá opravdu krásná hvězdnatá obloha a považují tuto představu jen za jakousi pohádku. A přece ještě existuje na naší planetě spousta míst, kde během bezměsíčných nocí můžete pod tisíci hvězdami pokorně žasnout nad nezměřitelnou krásou kosmu a jak kdysi napsal Karel Čapek – být účastni na veliké slávě světa, být korunováni hvězdami. Přesně taková místa, daleko a vysoko od zdrojů světelného smogu, vyhledává náš milý host, světově uznávaný astrofotograf Bc. Petr Horálek. Nerozpakuje se vyjet za nimi klidně až na druhý konec světa. Jeho přednáška „LOVY SKVOSTŮ TEMNÉ OBLOHY“, na kterou navazovala vernisáž výstavy jeho překrásných astrofotografií s názvem „VZÁCNÉ CHVÍLE POD HVĚZDNÝM NEBEM“ byla rozdělena do dvou částí. Nejprve jsme si vysvětlili podstatu světelného znečištění a potom jsme se přenesli do destinací, kde ještě „pohádkově bohatou hvězdnou oblohu“ můžeme spatřit.  Z blízkých destinací jsou to Beskydy a Jizerské hory, kde se nachází oblast tmavé oblohy, dále Šumava, Novohradské hory a oblast Králického Sněžníku a na Slovensku Orava, sever Tater a oblast Kolonického sedla. Zde, ve střední Evropě, je však potřeba vystihnout ty správné noci, kdy je průzračná atmosféra, a takových není mnoho. Ze vzdálenějších míst pak uveďme vyšší oblasti Alp, jižní ostrovy Chorvatska, Kanárské ostrovy, Austrálii a Nový Zéland, Tichomoří, Afriku (Uganda, Namibie, JAR) a samozřejmě země astronomům zaslíbené, jako jsou Chile, Argentinu a Havajské ostrovy. Na většinu z těchto míst jsme se prostřednictvím úžasných krajinářských astrofotografií Petra Horálka podívali a nestačili žasnout. Petr Horálek nám rovněž vysvětlil „kouzlo“ díky kterému je možné takovéto obrazy získat. Stačí prý k tomu Canon EOS 6D s velmi kvalitním světelným objektivem, expozice asi 15 sekund, ISO asi 10 000 a samozřejmě čistý vzduch a perfektní tmavá noc. Můžete si pak zkusit sami vyfotit noční panorama. Zní to jednoduše, ale myslím, že je potřeba ještě něco navíc. A to jsou umění a zkušenosti Petra Horálka a to už tak snadno rozhodně pořídit nejde. Petr Horálek také popisoval různé příběhy, které na svých cestách zažil, a chvílemi doslova mrazilo. Například když se v Ugandě uprostřed noci setkal na metr blízko s velkou hrošicí! Pověděli jsme si také, kam se na Kanárských ostrovech uložit do spacáku pod širák, aby nás nevyhmátli ochranáři a popsali si vznik a vzhled některých jevů, se kterými se na přesvětlené středoevropské obloze setkáme už jen zřídka (zodiakální světlo, protisvit, airglow…).

Po přednášce následovala vernisáž výstavy astrofotografií, z nichž většina byla oceněna prestižními cenami NASA, Evropské jižní observatoře, nebo České astronomické společnosti. Vedle tzv. „krajinářské astrofotografie“ nejvíce Petra Horálka zajímají mimořádné úkazy na obloze, jako jsou například zatmění a i ty lze shlédnout v přednáškovém sále prostějovské hvězdárny. O zatměních vypráví také jeho kniha „Tajemná zatmění“ a o cestách do dalekých krajin zase kniha „Dobytí jižního hvězdnatého ráje“. Všechny vystavené fotografie vyprávějí svůj příběh a všechny jsou vlastně kouskem života Petra Horálka. Byl to nádherný zážitek, nechat si povídat spoustu zajímavostí o vzdálených krajích a o nočním nebi tak temném, že nejjasnějším objektem na něm je Mléčná dráha vrhající rozplizlý stín a potom ještě navíc se, se sklenkou lahodného „kosmického“ vína Blatnický roháč v ruce, pokochat velkoplošnými panely s fotografiemi, které návštěvníky doslova „vtahují do děje“. Výstavní panely si můžete také prohlédnout na adrese: http://www.hvezdarnapv.cz/galerie?id=109 , ale určitě stojí za to navštívit naši hvězdárnu a tuto výstavu si prohlédnout osobně. Velkoplošné panely mají totiž na rozdíl od monitoru přece jen něco do sebe a výsledný dojem je naprosto neporovnatelný.

Panorama

Přednáškový sál se zaplnil prakticky do poledního místečka. (pro větší rozlišení klikněte na obrázek)

 

Přednáška

Existuje jeden zásadní rozdíl mezi fotografií a pozorováním očima.  Fotoaparát umí zachytit noční oblohu a krajinu barevně. Když nám to Petr Horálek vysvětloval, zdalipak tušil, že se právě tento obraz stane o několik dní později prestižním snímkem dne NASA?

 

Diskuze Petra Horálka

Po přednášce následovala všeobecná diskuze, během které nám Petr Horálek prozradil mimo jiné i fintu, jak to udělat, abyste byli na hvězdné astrofotografii zachyceni sami a ostří.

 

Diskuze Petra Horálka

Petr Horálek se potom věnoval návštěvníkům též individuálně.

 

Vernisáž výstavy Petra Horálka

Součástí večera byla i vernisáž zbrusu nové výstavy Petra Horálka „Vzácné chvíle pod hvězdným nebem“ umístěná z větší části v pozorovatelně hvězdárny.

 

Výstava

Momentka z vernisáže.

 

Výstava

Během vernisáže bylo také možné od Petra Horálka zakoupit obě jeho publikace.

 

Výstava

Blatnický roháč spolu s neuvěřitelně krásnými fotografiemi dokonalé noční oblohy potěší tělo i ducha.

 

Vernisáž výstavy Petra Horálka

Výstava Petra Horálka se líbila všem.

 

Petr Horálek

Bc. Petr Horálek na hvězdárně v Prostějově.

 

-------------------------------------------------

Pro zajímavost ještě dodáváme odkaz na nejnovější reportáž Petra Horálka pro Českou televizi:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10118379000-udalosti-v-regionech-praha/217411000140529-udalosti-v-regionech/video/547970 .

Úžasná astrofotografie Petra Horálka, o které byla zmínka v předchozí televizní reportáži a která byla součástí i v jeho přednášky na prostějovské hvězdárně, získala dne 30. května 2017 velice prestižní ocenění - Snímek dne NASA (tzv. APOD). Tuto fotografii si můžete prohlédnout na adrese: https://apod.nasa.gov/apod/ap170530.html .

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://www.hvezdarnapv.cz/
https://www.hvezdarnapv.cz/lovy-skvostu-temne-oblohy-vzacne-chvile-pod-hvezdn
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému