Hlavní stránka > Archiv článků > Mezinárodní rok světla 2015

Mezinárodní rok světla 2015

Dne 19. ledna proběhlo v sídle UNESCO v Paříži slavnostní vyhlášení Mezinárodního roku světla (International Year of Light and Light-based Technologies). Rok 2015 byl vybrán Valným shromážděním Organizace spojených národů u příležitosti připomenutí tisícího výročí sepsání velmi významného díla s názvem Kitab al-Manazir neboli Kniha optiky. Autorem tohoto sedmidílného vědeckého spisu, ve kterém byly poprvé popsány základní pravidla šíření světla a zobrazování pomocí nerovinných zrcadel, byl arabský učenec Ibn al-Haytham, který bývá označován za otce moderní optiky. Nicméně k sestavení prvního dalekohledu a k prvnímu teleskopickému pozorování hvězd potřebovalo lidstvo ještě dalších téměř 600 let a k pochopení podstaty světla ještě mnohem déle.

Rok svetla - oficialni plakat

Pro astronomii hraje světlo naprosto nezastupitelnou roli. Při zkoumání hlubin vesmíru neexistuje žádný jiný způsob, než se v podstatě „dívat“ a analyzovat informace, které nám přináší světelné paprsky.

Na naší hvězdárně si také připomínáme Mezinárodní rok světla. Vždyť prakticky vše, čemu se věnujeme, nějak souvisí se světlem.

Ve čtvrtek 29. ledna v 18:00 hodin přivítáme na naší hvězdárně Mgr. Bohumila Stoklasu, Ph.D., který nám bude vyprávět „O povaze světla“. (viz. http://www.hvezdarnapv.cz/pozvanka-na-prednasku-o-povaze-svetla)

V pátek 27. února plánujeme exkurzi do výrobního závodu špičkové optiky a přístrojů, podniku Meopta Přerov. Na tuto exkurzi je potřeba se předem zaregistrovat prostřednictvím E-mailu. (viz. http://www.hvezdarnapv.cz/poodhalte-rousku-tajemstvi-vyroby-spickove-optiky)

V brzké době chystáme pro naše návštěvníky večerních pozorování zprovoznění nového světelného dalekohledu o průměru 40 cm a nové širokoúhlé webkamery pro denní sledování a zaznamenávání chodu oblačnosti nad Prostějovem.

Světelná technika zažívá v poslední době doslova revoluci. O tom, jak působí světelné znečištění na nás i na přírodu a co s tím lze dělat nám v květnu poví RNDr. Jan Hollan, Ph.D. a také podnikneme výpravu za temnou oblohou.

A akcí připravujeme ještě více...

Rok svetla - Prostejov

Je jasné, že bez světla nelze žít. V našem každodenním životě hraje světlo nezastupitelnou úlohu a technologie související se světlem jsou klíčové při budoucím rozvoji celé naší společnosti. Světlo nás může inspirovat, spojovat a také nám přinášet všechny krásy světa.

Více o Mezinárodním roce světla na: http://www.light2015.org a http://www.roksvetla.cz .

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://www.hvezdarnapv.cz/
https://www.hvezdarnapv.cz/mezinarodni-rok-svetla-2015
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému