Hlavní stránka > Nejhorší lokální znečišťovatel nočního životního prostředí na Prostějovsku

Nejhorší lokální znečišťovatel nočního životního prostředí na Prostějovsku

Nejen astronomové, ale celá příroda potřebuje v noci tmu. V roce 2017 publikovali němečtí entomologové studii, podle které v německých přírodních rezervacích ubylo za posledních 25 let 75% létajícího hmyzu. Není důvod se domnívat, že v naší republice by situace měla být lepší, spíše naopak. Příčinou tohoto katastrofálního stavu může být hojné používání pesticidů, klimatické změny, ale také ničení přírody včetně bezohledného nočního svícení, které stahuje hmyz z velkých vzdáleností ke smrtícímu tanci kolem světelných zdrojů. Je prokázáno, že světelný smog má rovněž nepříznivý vliv na lidské zdraví a vede například k útlumu tvorby melatoninu, látky, kterou naše tělo potřebuje k prevenci vzniku nádorových onemocnění. To jsou jen dva příklady, ale ve výčtu důvodů, proč potřebujeme noční tmu, bychom mohli dlouze pokračovat.

 

Agrop

Bohužel zdaleka ne všichni si tuto skutečnost uvědomují. Ať už z neznalosti, či z bezohlednosti využívá společnost Agrop pro osvětlení svých areálů naprosto nevhodné typy svítidel. Zastaralé, nesmyslně silné a špatně směrované reflektory s nevyhovující chromatičností. Vydejme se ve směru šipky ke vchodu do skladu dřeva firmy Agrop v Plumlově.

 

Reflektor v Plumlově - Agrop

Podle našeho názoru tento reflektor v areálu skladu dřeva firmy Agrop v Plumlově ohrožuje kromě životního prostředí navíc i bezpečnost silničního provozu. Podnět k zahájení řízení v této věci byl odeslán E-mailem dne 4. února 2018 Policii ČR - Obvodnímu oddělení Prostějov 1, bohužel doposud bez jakékoliv odezvy. Tento snímek byl pořízen 2. května 2019 v časných ranních hodinách.

 

Reflektory - Agrop

V 50. letech byl symbolem prosperující společnosti kouřící tovární komín. Když se z komínu valil dým, bylo na první pohled vidět, že se v továrně vyrábí pro lepší a šťastnější zítřky. V 80. letech bylo už dýmu tolik, že v důsledku kyselých dešťů umíraly na hřebenech hor lesy a v údolí trpěli lidé respiračními onemocněními. Dnes už naštěstí symbolem prosperující společnosti kouřící komín není, ale situace se do značné míry opakuje se světelným smogem. Je známo, že světelný smog je prakticky stejně škodlivý jako smog tvořený dýmem. Pokud nechceme našim potomkům předat vybydlenou planetu, měli bychom si životního prostředí více vážit a inspirovat se zeměmi, jako je například Švýcarsko, kde v noci svítí šetrně a s rozumem. Bylo by krásné, kdyby se zde inspirovala i společnost Agrop Novatop a přestala v noci vypouštět do životního prostředí intenzivní jedovaté světlo. Prozatím se však bohužel její konání neshoduje s „úctou a respektem k přírodě“, které tato společnost deklaruje na svých internetových stránkách. Tento snímek výrobního závodu firmy Agrop v Pteňském Dvorku byl pořízen rovněž 2. května 2019 v časných ranních hodinách.

 

Další komentář a sérii obrázků týkajících se bezohledného svícení společnosti Agrop můžete najít ve druhé polovině článku na internetové adrese: http://www.hvezdarnapv.cz/tyden-vedy-a-techniky-avcr---ohlednuti-za-prednask.

 
{"prihlaseny":0,"jazyk":"1","povinne":"Povinn\u00e1 polo\u017eka","neopravnen":"Nem\u00e1te opr\u00e1vn\u011bn\u00ed k proveden\u00ed po\u017eadovan\u00e9 operace. Ov\u011b\u0159te jestli je va\u0161e p\u0159ihl\u00e1\u0161en\u00ed st\u00e1le aktivn\u00ed a sv\u00e1 p\u0159\u00edstupov\u00e1 pr\u00e1va.","ok":"OK","storno":"","ano":"Ano","ne":"Ne"}
https://www.hvezdarnapv.cz/
https://www.hvezdarnapv.cz/nejhorsi-lokalni-znecistovatel-nocniho-zivotniho-p
Během minut dojde k vašemu automatickému odhlášení ze systému. Potřebujete více času?
Z důvodu dlouho trvající nečinnosti jste byl automaticky odhlášen ze systému